Kupní smlouva a pořizovací ceny

Vytvořeno | 19 listopadu, 2014

Ve smlouvě schází konkrétní specifikace…

Jak máme stanovit jednotlivé pořizovací ceny?

Jeden z dalších dotazů z našich přednášek se týká poměrně často se vyskytující situace.

PC a VC

V úvodu si připomeňme, že v případě pořízení majetku koupí, zákon o daních z příjmů respektuje účetnictví, a tak:

  • vstupní cena (“VC”) pro daně se rovná pořizovacím cenám (“PC”) určeným § 47 Vyhlášky.

Podle smlouvy byly koupeny dvě nemovitosti a jeden pozemek. Sjednána však byla jedna celková prodejní cena.

Pořizovací ceny stanovíme poměrnou částí podle znaleckého posudku. A odúčtujeme uvedení do užívání.


Není-li takový posudek k dispozici, nedělejte „kvalifikované odhady“.

Zkuste získat účetní hodnoty od Prodávajícího a následně opět zjistěte pořizovací ceny poměrným propočtem.

Jde skutečně o důležité údaje, protože pozemek samozřejmě není možné daňově odpisovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *