Mohou být někdy náklady na reprezentaci daňovými?

Vytvořeno | 19 října, 2012

Zákon o daních z příjmů je zakazuje uplatnit jako daňově účinné, ale…!?

Daňové náklady

Pokud řešíte konkrétní položky, jestli jsou nebo nejsou daňovými náklady, nahlédněte do Zákona o daních z příjmů („ZDP“).

🙂

Velmi pragmatický postup je následující:

  • v § 24 ZDP jsou daňové náklady, a
  • v § 25 nedaňové.

Asi tušíte, že to tak jednoduché není, což dokumentuje následující příklad a vyplývá z něj také prazvláštní odpověď na otázku v titulku.

Viz též výmluvný název článku:


Pan Novák je fotografem na volné noze a výdaje pro stanovení Dílčího daňového základu prokazuje. Má-li za úkol od svého klienta nafotit originální lahve alkoholu, naznačit, že i otevřené lahve dané značky jsou kvalitní…, musí alkohol koupit a částečně spotřebovat.

Normálně se jedná o náklady na reprezentaci, v daném případě o daňový náklad!?


Při následné kontrole správce daně jistě uvěří tvrzení pana Nováka, že celý obsah daňového nákladu (alkoholu) nebyl použit pro soukromou spotřebu.

Zkušenější poradci mu asi doporučí, aby při své činnosti raději výdaje neprokazoval a používal systém Paušálních výdajů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *