Musím podat daňové přiznání, když mám jiné drobné příjmy?

Vytvořeno | 3 února, 2012

Dotaz musíme zpřesnit – jde o fyzickou osobu, která má příjmy ze zaměstnání po celý rok 2011 jen od jednoho zaměstnavatele. Má však také jiné příjmy.

Zaměstnání
Je-li fyzická osoba zaměstnána, hradí průběžně zálohy na daň z příjmů při zúčtování měsíčních mezd a zpravidla si nechá zaměstnavatelem zpracovat roční zúčtování záloh. Stačí, když podepíše potřebný dokument, tzv. Prohlášení do 15. 2. 2012.
Forma ročního zúčtování vlastně nahrazuje daňové přiznání a již jsme v jiném článku řešili, že je to výhodné, neboť případný přeplatek fyzická osoba získá zpět, nedoplatek nemusí hradit.


Jiné příjmy
Z dotazu dovozujeme, že tato fyzická osoba nepodniká, ale má různé „jiné“ příjmy. Na otázku v titulku nemůžeme dát přesnou odpověď, pokud nevíme, o jaké příjmy se konkrétně jedná. Uvedeme si několik příkladů.


Pan Novák je zaměstnán u jednoho zaměstnavatele a v roce 2011 inkasoval dividendy a podíly na zisku ve výši 20 000 Kč. Protože jsou tyto příjmy zdaněny srážkovou daní, pan Novák obdrží netto příjem, nevzniká povinnost podat daňové přiznání.


Obecně platí, že příjmy osvobozené od daně nebo již zdaněné srážkovou daní, povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob nezakládá.
V jiných případech je stanoven limit příjmu ve výši více než 6 000 Kč.


Pokud pan Novák prodal ještě cenné papíry za 6 001 Kč, nejednalo by se o osvobozený příjem, musí podat daňové přiznání. Není podstatné, jaký „zisk“ z prodeje byl vykázán!


Buďte proto obezřetní a prověřte, zda skutečně můžete svého zaměstnavatele požádat o roční zúčtování záloh a vyplnit tiskopis Prohlášení.

 

2 komentářů k “Musím podat daňové přiznání, když mám jiné drobné příjmy?

  1. Jiřina

    Drobným příjmem může být i příjem získaný ve formě sociálního charakteru. Jedná se např. o důchod nebo penzi, který je pravidelně vyplácený. Od daně je osvobozena z úhrnu těchto příjmů pouze částka ve výši 36násobku minimální mzdy, která je platná k 1. lednu kalendářního roku ročně. částka přesahující limit se zdaní.

  2. Pan Jozef

    Pan Jozef:
    Dobrý den, pletu pomlázky na Velikonoce. Od jaké částky mam podat daňové přiznání. Můžu tento drobný prodej opakovat na tržnici, nebo částka je určená na jeden prodej ?
    Děkuji.
    ADKA:
    Limity jsou různé, viz články v Kategorii Povinnost podat DP DPFO a texty § 38g ZDP. Například: a) souběh se zaměstnáním částka vyšší než 6 000 Kč, b) obecně nepřesáhne-li 15 000 Kč.
    Ve Vašem případě se ještě nabízí osvobození od daně podle § 10/3/a z příležitostné činnosti s limitem 30 000 Kč. Testují se vždy hodnoty za celý kalendářní rok.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *