Musím podat daňové přiznání…?

Vytvořeno | 19 března, 2013

Stále se opakující nejčastější březnové dotazy.

Povinnost podat DPFO

Dobrou zprávou je, že se Zákon o daních z příjmů („ZDP“) nezměnil.

Máte-li kuráž, nahlédněte do ZDP – pro fyzické osoby platí § 38g.

Roční zúčtování

Pokud jste zaměstnáni, jistě jste to již řešili v únoru, neboť jste se museli rozhodnout, zda máte nárok na tzv. roční zúčtování záloh.

Ostatní příjmy

V mnoha případech zaměstnanci daňové přiznání nepodávají – často mají třeba osvobozené příjmy zařazené v § 10 Ostatní příjmy.


Pan Nováček je zaměstnán. Prodal zděděnou nemovitost, protože byl splněn časový test, nemusí podávat DPFO.


V případě podnikatelů – „OSVČ“ (osoby samostatně činné…, které tak nemá ráda budoucí vládnoucí garnitura) – musí podávat daňové přiznání téměř vždy.


Pan Novák podniká, ale nedařilo se mu a vykázal daňovou ztrátu.

Je velmi rozmrzelý nejen z politických úroků „na podnikatele“, ale také proto, že opravdu musí podat daňové přiznání za rok 2012.


Termín

Nezapomeňte, že se konec března blíží mílovými kroky. Bylo by škoda, kdybyste nad daňovým přiznáním museli strávit velikonoční svátky (DP musíme podat do úterý 2. dubna).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *