Musíme účtovat daňové opravné položky?

Vytvořeno | 3 března, 2014

Chceme-li snížit základ daně, odpověď je jednoznačná.

Účetní vs. daňové opravné položky k pohledávkám

Je mezi nimi samozřejmě obrovský rozdíl, protože DOP (daňové opravné položky) snižují daňový základ. Proto je musíme zaúčtovat.

🙃

Účetní opravné položky (ÚOP) byly a jsou nedaňovým nákladem.


Je-li účetní zisk 200 000 Kč, v nákladech jsou ÚOP 100 000 Kč a DOP ve stejné hodnotě, základ daně je 300 000 Kč.


Zákon o rezervách

Připomínáme, že konkrétní pravidla jsou uvedena v Zákoně o rezervách a rozlišujeme DOP na:

  • „konkurzní“ – § 8,
  • po splatnosti – § 8a, a
  • tzv. nevýznamné – § 8c.

Nejvíce se překvapivě chybuje u nevýznamných daňových opravných položek, na které se prostě zapomíná…  Přitom se jedná o legitimní optimalizaci daňové povinnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *