Nárok na odpočet DPH u souběhu s osvobozeným plněním

Vytvořeno | 27 července, 2018

K našemu týdennímu minikurzu v oblasti daní, uplatňování nároku na odpočet daně z přidané hodnoty, si doplníme krátkou odpověď na jednoduchý dotaz. 🙂

Nová osvobozená plnění

Čtvrtletní plátce DPH uskutečňuje od května osvobozené nájmy, dosud žádné takové plnění neposkytoval. Jaký je nárok na odpočet DPH u přijatých plnění?

Rada

Dotaz není vskutku složitý, i když se může na první pohled zdát, že se jedná o komplikovanou záležitost.

Řešení

Nárok je standardně krácen:

  • Zakázán, je-li přijaté zdanitelné plnění pouze pro osvobozená plnění,

nebo

  • Vypočten koeficientem u plnění použitého současně pro osvobozený nájem a běžná plnění s nárokem na odpočet daně.

Nový koeficient

Plátce si sám určí, odhadne zálohový koeficient pro letošní rok, a to na základě ustanovení § 76/6 zákona o DPH. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *