Nedaňové náklady na večírek a přefakturace nákladů?

Vytvořeno | 23 prosince, 2011

Navazujeme na předchozí dotaz a rádi bychom se ujistili, že lze část nákladů přefakturovat našemu obchodnímu partnerovi a tím snížit nedaňové náklady.

🙂

Máte pravdu. Jestliže přeúčtujete část nákladů třetí straně, výše původních nedaňových nákladů se vám sníží.

„Přefakturace“

V dotaze jste použili výraz „přefakturace“. Doporučujeme rozlišovat následující pojmy:

  • pro účely DPH je zavedený pojem „přefakturace v DPH“, a to podle § 36/11, a
  • jinak se jedná o „přeúčtování“.

Obsah těchto pojmů nemusí být totožný.


Pokud bude faktura za organizaci večírku třeba na 120 000 Kč, jedná se o nedaňový náklad. V případě, že následně přeúčtujete například 60 000 Kč, změní se vám účetní výsledek hospodaření a také základ daně z příjmů.


Metodika účtování

Existuje více variant účtování.


Je-li použit pro dodavatelskou fakturu správně nedaňový účet 513 a pro přeúčtování třeba výnosový účet 648, můžete podle § 24/2/zc ZDP v daňovém přiznání právnických osob na řádek 40 uvést jen nedaňový náklad ve výši 60 000 Kč.


"Usmívající

Před nastávajícími vánočními svátky jsme pro vás připravili dobrou zprávu. Skutečně se sníží oprávněně nedaňové náklady. Využijete zvláštního ustanovení zákona o daních z příjmů:

  • nedaňový náklad – reprezentace – resp. v tomto případě její část, bude daňově účinným výdajem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *