Finanční správa publikovala krátké sdělení, ve kterém radí poplatníkům daně z příjmů fyzických osob, resp. uvádí přehled nejčastějších omylů v jejich podaných daňových přiznáních.
Chyby a komentář
Stručně komentujeme nejčastější nepřesnosti s odkazem na již publikované články. 🙂
Špatně uplatňují odčitatelné položky a slevy na dani – například školkovné uplatňují v maximální možné výši, ačkoliv reálně zaplatili nižší částku.
- Je třeba mít částku, kterou uplatňujete, řádně doloženu.
Započítávají slevy a zvýhodnění, i když na ně nemají nárok – například úroky z hypotéky si uplatňuje ten, kdo není vlastníkem.
- Nárok na nezdanitelnou částku daně, zaplacené úroky z hypotéky, potvrzujete dokumentem od banky.
Chybně uplatňují slevu na manželku nebo manžela – nejčastější chybou bývá nezahrnutí nemocenských dávek, podpory v nezaměstnanosti nebo mateřské do příjmů manželky nebo manžela. Slevu lze uplatnit, pokud vyživovaná manželka/manžel neměla vlastní příjmy přesahující za daný rok 68 000 Kč. Těmito příjmy se rozumí úhrn všech vlastních příjmů nesnížený o daňové výdaje, tj. hrubý příjem.
- Musí se skutečně jednat o „částečně“ vyživovanou manželku, tj. nesmí překročit výše uvedený limit přesně stanoveného okruhu příjmů.
Často také špatně uplatňují slevu na dítě. Nejčastější chybou je uplatnění jednoho dítěte oběma rodiči.
- Samozřejmě není možná duplicita, často tomu bývá, pokud manželé mají střídavou péči atd. Jistější je mít k dispozici prohlášení druhého z manželů (bývalých), že slevu neuplatňuje.
V neposlední řadě by poplatníci neměli zapomenout se na všechny formuláře podepsat a odevzdat je se všemi povinnými přílohami.
- Postupujte důsledně podle tiskopisů a pokynů pro jejich vyplnění, prakticky nejsou žádné změny ve srovnání s rokem 2017.
Naše RADA
Je-li něco nejasného, domluvte se s daňovým poradcem nebo pošlete dotaz – nejlépe formou komentáře k již publikovanému článku. 🙂
Dotaz na BLOGu:
Musíme hradit čtvrtletní zálohu, když máme nyní nedoplatek?
ADKA:
ANO, více viz článek připravený na pondělí.