Nezapomeňte na slevy na dani!

Vytvořil | 30 března, 2021

Nejjednodušší „daňovou úlevu“ představují slevy na dani. 🙂

Prokazování

Většinu z nich je nutné doložit podle § 38k ZDP, přílohy bývají součástí daňového přiznání k dani z příjmů Fyzických osob.

O jaké slevy se jedná?

Mimo základní slevy na poplatníka (24 840 Kč, od letošního roku zvýšeno na 27 840 Kč) jsou v § 35ba ZDP vyjmenovány další s tím, že problém by mohl nastat jen u:

 • slevy na druhé z manželů, neboť je zde stanoven limit pro tzv. vlastní příjmy ve výši 68 000 Kč,
 • na studenta, protože je třeba mít k dispozici potvrzení podle školských předpisů, že se skutečně jedná o přípravu na budoucí povolání,
 • slevu za umístění dítěte (§ 35bb ZDP), u něhož musí příslušné zařízení potvrdit výdaj „…prokazatelně vynaložený…“, maximum je pro ro 2020 částka 14 600 Kč na jedno dítě.

Naše RADA

Specifickou slevu na EET podle § 35bc ZDP použije minimum poplatníků. Pouze ti, kteří „…poprvé zaevidoval tržbu, kterou má podle zákona o evidenci tržeb povinnost evidovat.“.

To znamená jen na začátku loňského roku, do 26. března (optimistické jiné publikované výklady nemají bohužel oporu v zákoně 🙃, jsou jen „přání je otcem myšlenky…“).

Jeden komentář k “Nezapomeňte na slevy na dani!

 1. Paní Klára Autor příspěvku

  Paní Klára
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na výši přeplatku na dani. Manžel má min mzdu, já pobírám pouze rodičovský příspěvek. Máme jedno dítě narozené v r. 2019.
  ADKA
  Dobrý den, výši přeplatku zjistil manžel přes “roční zúčtování záloh” zpracované jeho zaměstnavatelem – anebo si musí podat daňové přiznání a v něm uplatní všechny daňové úlevy (slevy na dani aj.). Více v článku připraveném na úterý 4. května.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *