Nová daň z nabytí

By | 19 prosince, 2016
Platí již od listopadu…

Nová pravidla

Ke konci roku se zpravidla chvátá s podáním návrhů na Katastr nemovitostí („KN“) při prodejích.

Proto znovu připomínáme, že skutečně podle nových pravidel:

 • poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí je kupující.

Správa daní

Finanční správa připravila několik sdělení.

Pro vysvětlení stačí citovat jeden text:

 • „…Počínaje 1. listopadem 2016 je při převodu nemovitostí poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí nově výhradně jejich nabyvatel. Smluvní dohoda mezi účastníky transakce o přenosu daňové povinnosti na prodávajícího (převodce) není akceptovatelná. Rozhodným dnem vzniku daňové povinnosti je vždy den nabytí vlastnického práva k nemovité věci. V nejčastějších případech (kupní, směnné smlouvy) je u nemovitých věcí zapisovaných do katastru nemovitostí tímto rozhodným dnem den právních účinků vkladu do katastru….“

Den D

Je jím skutečně den podání návrhu na KN.

Nejvíce se chybuje, že toto pravidlo platí jednoznačně také pro účetnictví!

7 thoughts on “Nová daň z nabytí

 1. Magda

  Dosud byl základ daně při použití znal. posudku pro výpočet daně z nabytí ve výši 75% ocenění znal. posudkem, jak je tomu po novele od 1.11.2016, zůstalo 75% zachováno?

  Reply
 2. ADKA

  Po konzultaci s kolegyní uvádíme, že se při standardních převodech:
  Porovnává cena sjednaná s cenou zjištěnou ve výši 75 % nebo se směrnou hodnotou (v případech, kdy není nutný znalecký posudek) též ve výši 75 %.
  S výjimkou směny, u které se používá znalecký posudek nebo směrná hodnota ve výši 100 %.

  Reply
 3. Paní Pavla na FB

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kupovali jsme nemovitost a máme znalecký posudek dva roky starý, jestli to stačí nebo musí být nový?

  Reply
 4. Paní Milena

  Dobrý den,
  ráda bych jen doplnila toto téma o navazující otázku vzhledem ke koupi nebo prodeji nemovitosti, ovšem z hlediska daně z příjmu.
  Fyzická osoba občan zdědila postupně 1/2 rodinného domku po svých rodičích. Před 20ti lety po otci se stala 1/4 spoluvlastníkem a v letošním roce v dědickém řízení po matce také 1/4 z celku. Chce ale svoji polovinu prodat. Podléhá tento prodej dani z příjmu nebo je osvobozený, když zemřelí měli v nemovitosti trvalé bydliště avšak on sám má trvalé bydliště jinde a ve zděděné nemovitosti nebydlí.
  Děkuji
  Milena

  Reply
  1. ADKA

   Zdravíme a děkujeme za dotaz. Připravíme odpověď během příštího týdne.

   Reply
 5. Paní Anet

  Paní Anet na FB
  • Dobrý den, měla bych malou otázečku. Podle čeho se určuje termín pro podání přiznání z nemovitých věcí? Ve vyrozumění o provedeném vkladu je vklad proveden 8. 3. 2018 ale právní účinky jsou k 22. 12. 2017. Dle jakého data vyplnit přiznání k dani z nemovitosti?

  Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.