Nová skupina DPH

Vytvořeno | 6 října, 2015

Jaká pravidla platí?

„Jeden“ plátce DPH

Konkrétní podmínky jsou přesně popsány v § 5a zákona o DPH a dalších ustanoveních.

Uvažujete-li o „založení“ skupiny pro DPH, doporučujeme před tímto závažným krokem prověřit všechna plus a mínus, která s tím souvisí.


Velmi zjednodušeně: za skupinu vystupuje vůči správě daní (ale jen pro DPH!) pověřený zástupce. Tento subjekt také podává daňová přiznání a hlášení (tedy i nová kontrolní hlášení) za celou skupinu.


🙂🙃

Výhody a nevýhody se zjišťují zcela individuálně. Velmi záleží na tom, jaká možnosti mají členové skupiny u nároku na odpočet DPH, jaké jsou hodnoty vzájemných plnění atd.


Bude-li skupina založena k 1. 1. 2016, plnění mezi členy skupiny, která byla považována za standardní zdanitelná plnění v prosinci letošního roku, nejsou již od ledna 2016 předmětem DPH.


Podmínky vzniku

Musí se jednat o „spojené“ osoby, avšak specificky definované právě v zákoně o DPH pro tyto účely.

Dotaz se objevil včas, neboť platí termín 31. 10. 2015, chcete-li si založit skupinu pro DPH od 1. ledna 2016.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *