Novela daně z příjmů a 1 % (1)

Vytvořil | 20 července, 2022

Asi z titulku tušíte, že se jedná o „dodanění“ jednoho procenta v rámci závislé činnosti, pokud může zaměstnanec používat služební vůz pro soukromé účely.

Ekologie a daně

Novela zákona o daních z příjmů s účinností od 1. července – tj. při zpracování mezd za tento kalendářní měsíc – mění pravidla hry, zvýhodňuje „čistší“, resp. k životnímu prostředí šetrnější auta.

Sazba 0,5 %

Pro vybrané vozy se snižuje zdanění o polovinu! 🙂

INFO Finanční správy

Citujeme:

  • „…je-li motorové vozidlo s nejvyšší vstupní cenou nízkoemisním motorovým vozidlem, považuje se za příjem zaměstnance částka ve výši 0,5 % ze vstupní ceny tohoto motorového vozidla.
  • Poskytne-li zaměstnavatel zaměstnanci bezplatně v průběhu kalendářního měsíce více motorových vozidel současně, považuje se za příjem zaměstnance částka ve výši 1 % z úhrnu vstupních cen všech motorových vozidel s výjimkou nízkoemisních poskytnutých pro služební i soukromé účely a ve výši 0,5 % z úhrnu vstupních cen všech nízkoemisních motorových vozidel poskytnutých pro služební i soukromé účely. Vstupní cenou vozidla se pro účely tohoto ustanovení rozumí vstupní cena uvedená v § 29 odst. 1 až 9.„…“.

Naše RADA

Zítra si doplníme, jak je to s přechodnými ustanoveními novely, zda mají vliv na „celý“ kalendářní rok 2022!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *