Obrat a povinná registrace k DPH?

Vytvořeno | 12 prosince, 2017

Základní informace jsme již několikrát publikovali, například v článku Registrace DPH a výše obratu. 🙂


Aktuální dotaz:

 • Patří odměna statutáru v.o.s. a příjem pedagoga praktického vyučování do obratu DPH? Účetní ji v roce 2015 zahrnula do přílohy č. 2 DPFO a FÚ nás teď vyzval k dodatečné registraci na DPH od 1. 2. 2016.

Ekonomická činnost a obrat

Odpověď je jednoduchá. Nahlédneme-li do zákona o DPH:

 • Pojem obrat je vysvětlen v § 4a zákona o DPH, jde o úplaty za uskutečněná plnění.
 • Ustanovení § 5/2 praví, že příjmy ze zaměstnání, resp. činností zakládajících pracovně-právní vztah, nepatří do ekonomické činnosti, proto nejsou ani součástí obratu pro povinnou registraci.

ZDPH vs. ZDP

Neřešíme, jestli se v daném případě skutečně jednalo o příjem fyzické osoby – „podnikatele“ (1) nebo se mělo jednat o závislou činnost (2)?!


V prvém případě jde o ekonomickou činnost prováděnou soustavně.

Pokud došlo k omylu v daňovém přiznání FO a příjmy měly být uvedeny v § 6, nepatří do obratu pro účely registrace k DPH. Nápravu je však nutné zajistit v součinnosti se „zaměstnavatelem“.


Právo…

Nalézt správné řešení možná nebude jednoduché. Doporučujeme důkladné konzultace s odborníky na pracovně-právní vztahy a daňovým poradcem.


Například příjmy společníka v.o.s. – možná tak byly myšleny, nejsou závislou činností a ani podnikáním jako takovým, přestože se v daních z příjmů uvedou správně v § 7. Jedná se totiž o podíl na zisku/ztrátě veřejné obchodní společnosti. Nezařadí se logicky do obratu DPH. 🙂


Jeden komentář k “Obrat a povinná registrace k DPH?

 1. Paní M Post author

  Dotaz paní M:
  Patří do obratu DPH osvobozené dodání investičního zlata?
  ADKA
  Odpověď uveřejníme příští týden.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *