Oprava nebo technické zhodnocení

Vytvořeno | 1 října, 2014

Nevíme si rady, zda jde o opravu?

Daňové náklady

Je samozřejmě velký rozdíl, jestli zaúčtované položky jsou:

  • opravou – provozními náklady (účet 511), nebo
  • technickým zhodnocením (přes účet 042 se stanou součástí pořizovací ceny).

Editační povinnost

Podle § 33a nabízí Zákon o daních z příjmů poplatníkům možnost obrátit se na správu daní, aby sporný případ „rozsoudila“.

Za poplatek 10 000 Kč obdrží poplatník závazné posouzení.

Tyto možnosti nejsou u daně z příjmů využívány.

Je velmi nepravděpodobné, že by správce daně nepřihlížel k obecnému (a zavádějícímu) textu § 33 ZDP, podle kterého se někdy dovozuje, že „vše je technickým zhodnocením…“.

Doporučujeme proto nahlédnout do účetních předpisů, zejména § 47 Vyhlášky, ve kterém jsou texty rozumnější. Opravdu platí, že „ne vše“ je technickým zhodnocením – ale také, že „ne vše“ je opravou.

Pokyn D-6

Dále v Pokynu D-6 je například potvrzeno, že výměna je opravou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *