Co vše patří do údajů za celý rok?
Osvobozená plnění
Pokud plátce uskutečňuje osvobozená plnění bez nároku na odpočet DPH, je to nepříjemné, má-li související přijatá zdanitelná plnění.
Koeficient pro krácení
Jak jsme již několikrát upozorňovali, v průběhu roku se provádí krácení tzv. zálohovým koeficientem, který se však musí za celý kalendářní rok přepočítat.
🙃
A nyní k otázce – „co“ můžeme dodat „kdy“ se tato plnění uvedenou v daňovém přiznání.
Není to příjemné, ale musí být vždy v daném roce zachycena v některém z daňových přiznání k DPH.
Plátce DPH uskutečňuje v roce 2013 osvobozené pronájmy.
Jestliže uzavřel například v listopadu novou smlouvu, nájem běží od 1. 12. 2013, přestože je dohodnuta fakturace až v lednu 2014, musí být k 31. 12. 2013 přiznáno pro účely DPH poměrnou částí příslušné osvobozené plnění.
Jedná se o častou a zbytečnou chybu, protože v příkladu uvedený termín je jednoznačně zakotven v § 21/10 zákona o DPH.
Poplatník plátce DPH má souběh podnikání (zde 100% zdanitelných plnění) a pronájmu z několika domů, v nich u některých jsou všechny nájmy osvobozeny, u některých část osvobozena a část nájmy zdaňované. Jak se vypořádat s krácením na vstupu?
Domnívám se, že příjmy z pronájmu jsou v tomto případě tzv. ekonomickou činností podle ZDPH. Postupovat by Plátce měl při uplatnění nároku na odpočet standardním způsobem – viz kategorie Koeficienty DPH a Nárok na odpočet (a související články). To znamená, že u každého přijatého zdanitelného plnění posuzuje, ke kterému “výstupu” je použito – a nárok je ANO, Krácený Koeficientem nebo NE.
Poněkud matoucí 🙂
Děkujeme za připomínku. Zákon o DPH není jednoduchý, pokusíme se výklad doplnit, na pátek připravíme další příspěvek.
Dotaz na BLOGu
Do kterých řádků daňového přiznání k DPH máme uvést přijatá zdanitelná plnění, která podléhají krácení koeficientem podle § 76?
ADKA
Jednoduchý návod uvádíme v dnešním článku.