Ovlivní dohody o provedení práce povinnost podat daňové přiznání?

By | 8 února, 2012

Předpokládáme, že se jedná o skutečnosti týkající se kalendářního roku 2011 a poplatník daně z příjmů měl mimo zaměstnání další příjmy.

Dohody
A jedná se o příjmy z dohod o provedení práce. Na otázku v titulku neexistuje jedna správná odpověď, protože záleží na tom, v jakém daňovém režimu byly tyto dohody.


Pokud se jednalo o dohody o provedení práce, u nichž bylo zajištěno zdanění srážkovou daní, nevstupují tyto příjmy do dalšího testování. Nezakládají povinnost podat daňové přiznání a zaměstnanec může požádat o roční zúčtování záloh. Do 15. února 2012 musí podepsat Prohlášení.


"Usmívající
Příjemná zpráva, kdo by rád podával daňové přiznání…
Zkontrolujte si však, že byly splněny stanovené podmínky. Muselo se jednat o dohody s maximální hranicí 5 000 Kč za jeden kalendářní měsíc od jednoho plátce.
"Zamračený"
V případě, že dohody o provedení práce byly vyšší, jiný zaměstnavatel vám srazil zálohu na daň z příjmů, může být vše jinak.


Pan Novák měl po celý rok pracovní poměr u jedné firmy. Na dohodu o provedení práce souběžně pracoval pro jiného zaměstnavatele. Protože částky byly vyšší než 5 000 Kč, byly mu sráženy zálohy na daň z příjmů. Proto pan Novák nemůže požádat o roční zúčtování záloh – naopak musí podat daňové přiznání.


Rok 2012
Nepřehlédněte, že došlo od 1. ledna 2012 k zásadním změnám u dohod o provedení práce:
•    byl zvýšen roční limit na dvojnásobek, ze 150 na 300 hodin,
•    je-li za jeden kalendářní měsíc částka vyšší než 10 000 Kč, odvádí se zákonné pojistné.

One thought on “Ovlivní dohody o provedení práce povinnost podat daňové přiznání?

  1. Dominika

    V případě dohod o provedení práce uzavřených k 31. 12. 2011, u nichž bude činnost vykonávaná i nadále, se považuje za den nástup 1. 1. 2012.
    To znamená, že i z dříve uzavřených dohod bude v případě dosažení odměny vyšší než 10 000 korun odvedeno v roce 2012 sociální a zdravotní pojistné.

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.