Patří zálohy do Daňového přiznání DPH?

Vytvořeno | 24 října, 2018

Zítra je termín pro podání DP DPH a zaplacení této daně, pokud vznikla vlastní daňová povinnost. Na poslední chvíli někteří řeší, jak je to s „těmi zálohami“… 🙃

Mají být v DPH?

Na jednoduchou otázku opakujeme předchozí již publikované závěry.

ANO i NE!

Vloni přijatá novela zákona o dani z přidané hodnoty s sebou přinesla tuto komplikaci, která vyplývá z nového ustanovení § 20a ZDPH.

Co rozhoduje?

Při řešení této zapeklité otázky postupujte následujícím způsobem:

  • Je-li inkaso zálohy („přijatá úplata“) spojené s takovými obchodními podmínkami, na základě kterých je jasné, že jde o zálohu na konkrétní budoucí uskutečněné plnění, odpovíte „ANO“.

Zákon o dani z přidané hodnoty uvádí, že záloha musí být „…dostatečně určitá…“.


V opačném případě „NE“ a ani k datu přijetí zálohy nevystavíte daňový doklad.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *