Určitě si znovu a znovu ověřte, zda se Vám vyplatí výdaje prokazovat nebo jestli není jednodušší uplatnění paušální výdajů. A netrapte se tím, že pro letošní rok dochází ke zpřísnění! 🙂
Na otázku, proč pan Babiš chce zlikvidovat podnikající fyzické osoby, odpověď neznáme. 🙃 (Buďme “objektivní” – stejný záměr má nejen hnutí ANO, ale také SOC DEM – známé “aktivity” pana Mládka, byť již není Ministrem… A co strana Lidová? Ta se po třech letech “kolaborace” probudila – viz prozření pana Jurečka u EET…!)
Vraťme se k našemu tématu – v DPFO za kalendářní rok 2016 je optimalizace snadná!
Paušál v Podnikání a u Pronájmu
Pro stanovení dílčího daňového základu podle § 7 ZDP – podnikání (správně „samostatná činnost“) zvolíte paušál 30/40/60 nebo 80procentní podle typu činnosti.
Máte-li souběh aktivit, musíte pečlivě rozdělit dosažené příjmy a přiřadit je ke konkrétním „paušálům“.
Pro § 9 ZDP – pronájmy je k dispozici výhodný 30% paušál.
Omezení
Zkontrolovat si musíte návaznosti na omezení daná maximálními částkami paušálních výdajů podle § 7/7 ZDP a také § 35ca pro slevu na manžela/ku a daňové zvýhodnění.
2016 vs. 2017
Dobrá zpráva je, že změna v systému prokazování není tak složitá. 🙂
Zjistíte-li při zpracování daňového přiznání za loňský rok nebo za letošní rok, že se Vás týkají úpravy dílčího daňového základu podle § 23/8, vězte, že žádné sankce nehrozí – stačí jen případný rozdíl na dani včas doplatit.
V tomto bodě je zákon o daních z příjmů výjimečně vstřícný.