Paušální výdaje v roce 2013?

Vytvořeno | 29 května, 2012

Můžete nám vysvětlit, jak to bude s uplatněním paušálních výdajů podle navrhovaných vládních změn?

"Zamračený"

Nemohu…!

Daň z příjmů fyzických osob se totiž stává dominantní položkou v politických hrátkách.

Ale vážně se tím musíme zabývat, neboť se jedná podle současných údajů o cca 300 tisíc poplatníků (údaje převzaty z HN/24. 5. 2012), kteří tento systém používají. A dalších cca 400 tisíc poplatníků je může využít.

Návrh

Podle publikovaných námětů se procentní hodnoty paušálních výdajů nesníží, avšak má být:

  • stanoven limit jeho výše, a
  • jeho aplikace má zablokovat nárok na některé daňové výhody (poplatník využije-li paušální výdaje, nebude moci snížit daňovou povinnost o určené výhody).

"Zamračený"

Přáním všech má být zjednodušení daní – to platí v plné míře pro správu daní – uvedený návrh je v příkrém rozporu a je velmi nepovedený.


Pan Nováček podniká v zemědělství a používá v roce 2012 80% paušální výdaje.  Má-li příjmy 2 000 000 Kč, výdaje jsou 1 600 000 Kč.

Když by platil limit těchto paušálních výdajů třeba na 800 000 Kč, znamenalo by to pro něj dramatické zvýšení daňové povinnosti.

 


Daňové výhody

Fyzické osoby mají řadu výhod tzv. nezdanitelných částí základů daně, slev na dani; pro náš výklad „daňových výhod“.


Pan Novák “podniká”, má svobodné povolání a používá 40% paušál. Rád by také v roce 2013 využil paušální výdaje. V letošním roce uplatňuje snížení daně o odpočet na manželku a vyživované dítě.

Pokud to nebude možné v roce následujícím, zvýší se jeho daňová povinnost minimálně o několik desítek tisíc korun.


V obou případech předjímáme, že bude platit strop pro výpočet paušálu, příjmy ve výši 1 000 000 Kč.

"Usmívající

Naděje umírá poslední… Snad se v parlamentu najde někdo, kdo předkladatelům vysvětlí, že tato část novel daňových zákonů je nerozumná.

5 komentářů k “Paušální výdaje v roce 2013?

  1. Křečková Blanka

    Paušální výdaje- prosím o radu. Manžel podniká a uplatňuje 60% na výdaje. Uplatňuje odpočet na vyživované děti. Příjem za rok je 700.000,- Jak to bude v roce 2013. Mám si radšji děti nechat přepsat na sebe ?

  2. jan.ambrož

    Velmi důležitý a podnětný dotaz. Pro rok 2013 platí “zákaz” “slev na děti”, je-li dílší daňový základ u “paušálů” více než 50 % celkového základu daně.
    Toto kritérium nemusí být nyní známo. Je-li to možné, a manželka má dostatečný základ daně pro uplatnění “slev na děti”, není nerozumné je již nyní nárokovat u ní.

  3. Dominika Pekárková

    Dobrý den paní Šnejdárková, opravdu jste povinna platit silniční daň (dle §4 zákona o dani silniční), i přes to, že budete uplatňovat paušální výdaje. Tento zákon uvádí i osvobození od daně (v §3), ovšem jedná se zejména vozidla sloužící k veřejně prospěšným zájmům.

  4. Jana Šnejdárková

    Dobrý den.
    Chtěla jsem se zeptat, zda je povinnost v roce 2013 při zahájení podnikání platit silniční daň, když budu pravděpodobně uplatňovat paušální výdaje.
    Děkuji za odpověď.

Napsat komentář: Křečková Blanka Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *