Povinné vedení účetnictví

Vytvořeno | 20 března, 2014

Jsme limitováni zákonem o účetnictví při změně prokazování výdajů?

Optimalizace DPFO

Podnikající fyzická osoba, která má příjmy podle § 7 ZDP, má k dispozici tři varianty pro stanovení dílčího daňového základu.

Vybírá si mezi:

  • oblíbenými paušálními výdaji,
  • daňovou evidencí,
  • účetnictvím.

Změna prokazování výdajů

Na toto téma jsme publikovali celou řadu článků, nejčastěji jde o přechody z daňové evidence na paušál, a naopak.

Ke změně však může dojít také u poplatníka, který účtuje.

🙃

Je zde však problém spojený s povinným vedením účetnictví podle novely zákona o účetnictví z roku 2007 (č. 261/2007 Sb.).


Pokud fyzická osoba překročila tehdy stanovaný limit za rok 2008, stala se účetní jednotkou od 1. 1. 2009 s povinností vést účetnictví od 1. 1. 2010 po dobu pěti let.


Je tedy nutné zkontrolovat, jak a kdy případná povinnost vést účetnictví vznikla.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *