Přijatý dar u Právnické osoby

Vytvořeno | 6 srpna, 2014

Jak máme postupovat, když byla zrušena daň darovací?

Daň darovací 2013/2014

Skutečně byla zrušena daň darovací a vše podléhá dani z příjmů.

🙃

Každý přijatý dar proto musíme testovat podle Zákona o daních z příjmů:

  • může, ale nemusí být osvobozen od této daně.

Novela 2014

U fyzických osob má řada přijatých darů stejný režim jako v loňském roce. A jedná se o osvobození od daně tzv. bezúplatných příjmů.

Právnické osoby

Pro běžný podnikatelský subjekt představuje přijatý dar částku, která podléhá dani z příjmů a bude zdaněna 19% sazbou daně.


Obdrží-li akciová společnost dar, zaúčtuje finanční částku na D 648 a bude v plné výši zdaněn.


Protože bude dar zdaněn, uznáme i případné náklady na vyřízení daru, třeba fakturu od právníka…

2 komentářů k “Přijatý dar u Právnické osoby

  1. Eliška

    Dobrý den,
    mám dotaz.
    Fyzická osoba dostala cenu Města za rok 2016 a s tím, že k tomu byla související odměna 50.000 Kč.
    V příloze je statut Ceny města – účetní to má zapsané jako: Neinvestiční transf. obyvatelstvu, nemající
    charakter daru (paragraf 6171) – řeší to přes nějakou rozpočtovou skladbu, tak to mají označené takto.
    Jak to máme zdanit, máme-li to zdanit? Děkuji předem.

    1. Hana

      Dobrý den,
      příjemce daru fyzická osoba neřeší pro daň z příjmů, jak je odměna účtována u poskytovatele.
      Dar (odměnu) nelze u fyzické osoby osvobodit od daně z příjmů ani podle § 10, odst. 3., písm. c., bod 4) Zákona o daních z příjmů. Není splněn limit pro osvobození do 15 tis. Kč od jednoho poplatníka ve zdaňovacím období.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *