Příspěvky na dopravu do zaměstnání

Vytvořil | 20 března, 2018

Zaměstnavatelé se právem snaží vytvořit pro své zaměstnance co nejlepší podmínky. Mnoho z nich řeší, jak zajistit jejich dopravu do zaměstnání.

Daňový příspěvek na dopravu?

Tomuto tématu se věnuje aktuální dotaz na BLOGu:

  • Jsou nějaké jiné možnosti daňově zvýhodněné než prostřednictvím mezd, kde by příspěvek podléhal odvodům soc. a zdrav. pojištění a daní? V plném rozsahu prostřednictvím cestovních náhrad se domníváme, že to není možné.

Odpověď

V rámci cestovních náhrad nelze skutečně obecně poskytovat zaměstnanci finanční částky na cestu do/z práce, nejde o pracovní cestu. ALE… (*)

Benefit

Zákon o daních z příjmů přesto částečné řešení nabízí.


Předmětem daně z příjmů nejsou:

  • podle § 6/7/a náhrady cestovních výdajů poskytované v souvislosti s výkonem činnosti.

Existují případy, kdy může být například zahájena pracovní cesta z místa bydliště zaměstnance. Vlastně se jedná o „cestu“ do práce… 🙂


Nejedná se však o pravidelné dojíždění do/z místa výkonu práce. 🙃


Další výjimka platí pouze pro zaměstnavatele provozující veřejnou dopravu, kteří svým zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům mohou nabídnout zlevněné jízdenky nebo dokonce bezplatné jízdenky – přesto se jedná o osvobozený příjem ze závislé činnosti podle § 6/9/e ZDP.

Čerpání sociálního fondu?

V následujícím článku – který ale z časových důvodů budeme publikovat až v dubnu – ještě doplníme možnosti optimalizace o čerpání tzv. sociálních fondů. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *