Prohlášení starosty města Kotěhulky

Vytvořeno | 24 února, 2012

Máme k dispozici písemné stanovisko našeho odběratele, že odmítá provést reverse charge, přestože se jedná o stavebně montážní práce. Jak máme postupovat?

🙂

Nedělejte si více starostí, než musíte. Uvedeme si jednoduchý modelový příklad a návod, jak nejlépe reagovat na takové situace.


Starosta městečka Kotěhulky, které je plátcem DPH, sdělil písemně dodavateli, že u jím poskytnutých služeb, různých oprav odpovídajících klasifikaci CZ-CPA 41 až 43, má daň z přidané hodnoty na výstupu odvést dodavatel. Jako důvod uvedl, že toto zdanitelné plnění použije jen a jen pro veřejnosprávní činnost.


Jak budete postupovat?

Uložíte si do archivu písemné prohlášení pana starosty a související sdělení Generálního finančního ředitelství, které takovou variantu obsahuje, vlastně přímo určuje tento výjimečný režim. Vystavíte běžný daňový doklad a odvedete DPH na výstupu.

Většina těchto prohlášení je a bude nepravdivých. Poskytovatel plnění s tím však nic nenadělá. Uveďme si ilustrativní příklad.


Pan starosta sice cosi prohlásil, praxe je jiná. Jednalo se o opravu budovy městského úřadu. Běžně je zasedací místnost pronajímána různým subjektům, například místnímu aktivnímu hasičskému spolku a jiným. Je účtován minimální nájem, který je samozřejmě ekonomickou činností. Vůbec není důležité, jestli se jedná o osvobozené nebo zdanitelné plnění (zda je či není nájem zdaňován). Není pravdou, že budova MÚ je používána ze 100 procent jen pro zajištění veřejné správy.


🙂

Berte takové případy s humorem, nic jiného nám ani nezbývá. Různých pochybení u reverse charge – přenosu daňové povinnosti (PDP) u stavebních prací budou v prvních měsících desítky, stovky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *