Ručení v daních

By | 19 února, 2015

Nové názory správy daní

Pokyn GFŘ

Správa daní publikovala Pokyn D-22, ve kterém obšírně rozebírá problematiku „ručení v daních“.

Daň z přidané hodnoty

V praxi se nyní nejvíce řeší ručení v DPH.

Skutečně hrozí, že by některý plátce uhradil svůj obchodní závazek, přesto by mohl být vyzván správcem daně k úhradě daně z přidané hodnoty, kterou dluží jeho dodavatel.

🙃

Je to opravdu nepříjemné, ale několikrát jsme již uvedli náměty, jak průběžně sledovat třeba registr nespolehlivých plátců aj., aby bylo toto riziko minimalizováno.

Právní subjektivita a odpovědnost

Rádi bychom upozornili, že v tomto Pokynu se dozvíme, jak správa daní nahlíží na jiné, složitější „ručení“, například společníků s.r.o. nebo členů orgánů, tichých společníků, správců vkladů aj.

Ručitel

V závěrečné části Pokynu se popisuje pozice ručitele v daňovém řízení a postupy správy daní, zajištění ručení třetí stranou atd.

2 thoughts on “Ručení v daních

 1. Eva

  Domnívám se, že autor měl na mysli nikoliv Pokyn D-22, ale Pokyn D-18, který nahrazuje původní Pokyn D-5 z roku 2011 a byl publikovaný 28.1.2015 ve Finančním zpravodaji 1/2015; tento Pokyn se věnuje problematice popsané v článku.
  Zmiňovaný Pokyn D-22, publikovaný 6.2.2015, byl vydán pouze k zákonu o daních z příjmů a nahrazuje původní Pokyn D-6 z roku 2011.

  Reply
 2. jan.ambrož

  Ano, Pokyn D-22 je velmi významný, ale týká se daně z příjmů…

  Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.