Sdružení od 1. 1. 2019 – kdy fakturovat?

Vytvořil | 26 října, 2018

Konec kalendářního roku se neúprosně blíží, proto se stále častěji objevují dotazy týkající se „nového“ modelu sdružení.

Co bude platit?

Vše by nám mělo být jasné: „Každý vystupuje sám za sebe…“ – viz mimo jiné publikované články. 🙂

Aktuální dotaz:

Týká se povinnosti společníků k Finančnímu úřadu, jak mají fakturovat od Nového roku:

  • „…co učinit vůči FÚ k 1. 1. 2019, když sdružení uzavřené před 1. 7. 2017 bude nadále fakturovat a nakupovat jeden člen sdružení a na konci čtvrtletí druhému členovi vyfakturuje příjem a výdej.“

Pravidla zákona o DPH

Fakturace mezi společníky a ke třetím stranám musí odpovídat skutečnosti:

  • Rozhoduje smlouva. Je samozřejmě možné se dohodnout, že za společnost bude fakturovat třetím stranám jeden společník – a ten také bude zboží nebo služby nakupovat.
  • Plnění mezi společníky, kteří se aktivně podílejí na činnosti – uskutečňují zdanitelné (nebo osvobozené plnění), patří do DPH.

Naše RADA

Jde-li o tzv. opakované plnění – „Den uskutečnění zdanitelného plnění“ se stanovil jako poslední den kalendářního čtvrtletí – měl-li plátce DPH toto zdaňovací období. Viz dříve platný § 21 odst. 8 ZDPH.


Váš návrh – „…na konci čtvrtletí…“, máte-li skutečně zdaňovací období kalendářní čtvrtletí, je proto rozumný. 🙂


Novela ZDPH

Novela je/není mírnější (více v dalším článku v příštím týdnu a DUZP může být – jde-li o plnění poskytované „…po dobu delší než 12 měsíců…“, až poslední den kalendářního roku.

4 komentáře k “Sdružení od 1. 1. 2019 – kdy fakturovat?

  1. Dotaz na BLOGu: Autor příspěvku

    Dotaz na BLOGu:
    Jaké je tedy nové pravidlo pro “opakované” plnění?
    ADKA:
    Článek doplníme ještě tento týden, jak jsme již slíbili.

  2. Paní Dáša

    Paní Dáša:
    Potřebuji si ujasnit, jak bude vypadat přefakturace DPH mezi společníky.
    Přefakturace nákladů musí být k datu DUZP, takže mě zajímá, jestli se to bude uplatňovat i při přefakturaci ve společnosti bez právní subektivity.
    Kdyby to být nemuselo, pak by stačilo rozdělit podle Záznamní povinnosti příjmy (kde se uplatňuje DPH) a výdaje na polovinu a nazájem si to přefakturovat jednou částkou s tím, že by se to podložilo seznamem z Záznamní povinnosti.
    ADKA:
    Společníci musí vystavit faktury (daňové doklady) pouze v případech, kdy uskutečňují zdanitelná plnění. Teoretické převody pro účely daně z příjmů zpravidla nejsou předmětem DPH – více v článcích příští týden.

  3. Paní Jána

    Dobrý den, prosím Vás je rozdíl v danění (§ 10 nebo § 7) FVE do 10 kW, zda je licenci u Energetického regulačního úřadu a pobírám podporu formou zelených bonusů nebo licenci nemám. Děkuji.
    ÄDKA:
    Kritériem je existence licence, je-li, jde o příjem u podnikání (§ 7 ZDP). Není rozhodující výkon. Více v článku publikovaném příští týden.

  4. Paní V.

    Paní V.
    Dobrý den,
    prosím o radu: 3 společníci – FO, stejná činnost, všichni DE, “hlavní” společník (jedná svým jménem za celou společnost) je Q plátce, ostatní neplátci. Kdy nejpozději je možné vyfakturovat svůj podíl “hlavnímu” společníkovi v rámci zd. období 2019 (1)? Jde mi o to, zda je možné zpětně založit Společnost od 1.1.2019 a zároveň neplatit pokutu za pozdní přihlášení k DPH u těchto dvou společníků/neplátců a přihlásit je k DPH až v rámci termínu do 15.1.2020 (pokud by vyfakturovali svůj díl až v prosinci za celý rok). Při kvartální fakturaci by překročili 1M obrat už po 2.Q/2019 (2). Mockrát děkuji.
    ADKA:
    (1) Operace podíl na zisku/ztrátě není zpravidla sám o sobě předmětem DPH.
    (2) Pro vztahy mezi společníky platí standardní pravidla zákona o DPH.
    Více v úterním článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *