Slevové karty od dodavatele

By | 7 července, 2015

Kdy je den účetního případu?

Modelová situace

Praxe je taková, že dodavatel nám často nabídne slevové kupony za odběr určitého množství zboží.Jedná se o “ceninu”, kterou máme v držení s tím, že předpokládáme její využití.


Při další koupi zboží od tohoto či jiného určeného dodavatele (například na pohonné hmoty), využijeme slevový kupón a zaplatíme méně. Obdržíme také daňový doklad na nižší cenu.


🙂

To je velmi příjemné. Samozřejmě se může stát, že kupón založíme a nebudeme ho realizovat. To Vám nepřejeme, nicméně nás to vede k doporučení, že:

  • získání slevového kupónu není „příjmem či výnosem“ realizovaným v účetnictví.

Obdržené Kupóny proto evidujeme v podrozvahové evidenci,


Koupíme-li zboží příště místo za 1 000 Kč, s využitím kupónu za 200 Kč, zaúčtujeme náklady (výdaje) v hodnotě, které jsme vynaložili na pořízen (800 Kč).


Slevový kupón k proplacení

Pokud nám  dodavatel předá kupóny třeba s platností tříměsíční a současně potvrdí, že je proplatí, nebudou-li „fyzicky“ realizovány, může jít o zcela odlišnou situaci.

Máme k dispozici „ceninu“, kterou jsme nabyli zdarma?

Ano – ale zpravidla při koupi dalšího zboží  po odevzdání kupónu obdržíme doklad jen na nižší částku (viz výše 800 Kč). Kdybychom si nechali kupón proplatit, zaúčtujeme výnos 200 Kč (D 648).

Zvolíme-li účtování výnosu již při získání “možná proplaceného” kupónu, při koupi zboží budeme operaci stornovat – na snížení ceny zboží, ke kterému se váže, většinou obdržíme doklad na těch 800 Kč (nikoliv na 1 000 Kč).

One thought on “Slevové karty od dodavatele

  1. Jan Ambrož

    Zaslaný dotaz je obšírn?jší (pozice poskytovatele), proto bude zítra publikováno pokra?ování.

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.