Specializovaný Finanční úřad – od kdy nová registrace?

By | 15 prosince, 2011

S účinností od 1. ledna 2012 je zřízen Specializovaný finanční úřad („SFÚ“), jak je mimo jiné uvedeno v článku Novely daňových zákonů k 1. 1. 2012. Vánoce se blíží, proto se opakují dotazy, co vše má daňový subjekt vykonat, resp. kdy se má přeregistrovat?

🙂

Odpověď je velmi jednoduchá. Daňový subjekt, až je to k nevíře, nic nečiní a užívá si vánoční pohody!

Je sice pravdou, že „Mega“ finanční úřad je zřízen zákonem k prvnímu lednu 2012, ale z tiskové zprávy Generálního finančního ředitelství („GFŘ“) datované 7. 12. 2011, je zřejmé, že správa daní nestíhá…

Vybraným klientům až tento týden dochází do datových schránek informace, aby byli v klidu. Jak se uvádí v tiskové zprávě GFŘ: „…Přechod vybraných subjektů na SFÚ nebude nárazový k 1. lednu 2012…“.


Den D

Ke změně místní příslušnosti proto nedojde k 1. 1. 2012. Současný správce daně stanoví z úřední povinnosti konkrétní datum, k němuž změna nastane.

Daňový subjekt žádnou novou registraci k daním nevyřizuje.


Doplňme si, že Specializovaných finančních úřadů bude vlastně sedm – sídlo bude v Praze, pobočky vznikají v Plzni, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně a v Ostravě.

A na závěr si ještě uveďme, že SFÚ nebudou spravovat majetkové daně, kterými jsou daň z nemovitostí, daň dědická, daň darovací a daň z převodu nemovitostí. Zachována je také tzv. plátcova pokladna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.