Spolupráce v rodině a úspora na dani

By | 14 listopadu, 2017

Navazujeme na článek z minulého týdne a aktuální dotaz na FaceBooku. Šance ušetřit na dani je skutečně velká! 🙂

Dotaz

  • Jak je to s osobou, která s Vámi žije v jedné domácnosti (podnikatel a přítelkyně mají trvalé bydliště), ale podnikatel není rozvedený (manželka žije jinde). Může být spolupracující osoba ta přítelkyně, když mají společnou domácnost?

Spolupracující osoba?

Touto osobou může být podle § 13 ZDP:

  • manžel(ka),
  • osoba žijící ve společně hospodařící domácnosti (definovanou v §  21e/4 ZDP!),
  • člen rodiny zúčastněný na provozu rodinného závodu.

Možnost se netýká:

  • nelze souběh s uplatněním slevy na manžela(ku),
  • dětí, které nemají ukončenu školní docházku,
  • dětí v kalendářních měsících, v nichž je uplatněno daňové zvýhodnění,
  • a v situacích, kdy poplatník zemřel.

Odpověď

Proto je odpověď jednoduchá: ANO. 🙂

Jak to též vyplývá z další diskuse paní Terezy a Radky na FaceBooku.

Zákonné limity

Upozorňujeme na zákonné maximální limity částek uvedené v § 13/2 a 3 ZDP.

Procesní povinnosti

A také je vhodné včas provést registrace k dani z příjmů, případně sociálnímu a zdravotnímu pojištění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.