Srážková daň a autoři

Vytvořeno | 2 dubna, 2014

Mají od letošního roku výhodnější zdanění?

Autorské honoráře

Příjmy autorů, které podléhají autorskému právu, se zdaňují jako „u podnikatelů“, tj. v dílčím daňovém základu § 7 Zákona o daních z příjmů.

Srážková daň

Pro příjmy v § 7, osoby samostatně výdělečně činné, platí jedna výjimka:

  • podle § 7/6, jsou-li příjmy „autorů“ maximálně 10 000 Kč od jednoho plátce v jednom kalendářním měsíci, provádí plátce daně srážku ve výši 15 procent, i když se nejedná o dohodu o provedení práce.

Od ledna letošního roku byl limit zvýšen ze sedmi na deset tisíc korun.


Pan Novotný je šikovný a od pěti různých vydavatelů získá za březen 2014 celkem 50 000 Kč, tj. od každého 10 000 Kč.

Správně máme uvést, že jeho netto příjem – po zdanění (!) – činí 42 500 Kč.


Daň z přidané hodnoty

A pro pana Novotného máme další dobrou zprávu – tyto příjmy zdaněné srážkovou daní nejsou ekonomickou činností pro účely daně z přidané hodnoty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *