Stoprocentní daňová opravná položka

By | 23 listopadu, 2016
K nevýznamné pohledávce

Zákon o rezervách

Navazujeme na dotazy na Blogu a nedávno publikovaný krátký článek k problematice uznávání vytvořených – tj. zaúčtovaných opravných položek.

Dotaz je velmi jednoduchý, kdy můžeme tvořit 100% daňovou opravnou položku podle § 8c ZoR?

🙂

Odpověď je jasná – stačí splnit podmínky tohoto ustanovení:

  • lze ji uznat k jednomu dlužníkovi, nejsou-li k němu v součtu OP tvořené podle § 8a ZoR celkem vyšší než 30 000 Kč,
  • pokud při vzniku pohledávka nebyla vyšší než 30 000 Kč,
  • pohledávka je po splatnosti více jak 12 kalendářních měsíců.

Daňové přiznání

Taková opravná položka je daňově účinná a v tiskopise daňového přiznání PO, protože se zaúčtuje na MD 558 (daňový účet), neprovádíme žádnou korekci. Pouze o ní informujeme v Příloze Ca.

Nesmí se však jednat o účetní OP!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.