STUDENTI, neplaťte (zbytečně) daně….!

By | 14 února, 2017

Skoro každý student se v loňském roce zúčastnil nějaké té brigády, aby si mohl dopřát krátký výlet aj. Na aktuální dotaz z BLOGu máme velmi příjemnou odpověď. 🙂

Zopakujme si dotaz s drobným zpřesněním.


V minulém roce měl student příjmy:

  • Na základě dohody o provedení práce s tím, že nedosahovaly částky 10 000 Kč měsíčně. Zaměstnavatel vždy provedl 15% srážku daně.
  • Další příjem byl ve výši 13 000 Kč za pronájem nemovitostí od zemědělského družstva.

Je v tomto případě student povinen podat daňové přiznání?


Řešení je vskutku jednoduché.

Příjmy z dohod o provedení práce byly zdaněny srážkovou daní, a tak nezakládají povinnost podat daňové přiznání.

Dále se nemusí podávat daňové přiznání z důvodů příjmů, které nepřesáhly částku 15 000 Kč, a to podle § 38g/1 zákona o daních z příjmů.

Někdy se stává chyba, že limit 15 000 Kč se zaměňuje se „ziskem“, ale Zákon o daních z příjmů má na mysli brutto příjem, nikoliv zisk!

Optimalizace

V tomto případě by bylo nerozumné, kdyby student daňové přiznání nepodal. Může totiž získat „zpět“ daň z příjmů sraženou jeho zaměstnavatelem.

Tato varianta optimalizace je plně v souladu s ustanovením § 36 odst. 7 ZDP.

Doporučujeme proto daňové přiznání podat a přiložit k němu potvrzení od zaměstnavatelů. 🙂

One thought on “STUDENTI, neplaťte (zbytečně) daně….!

  1. ADKA Post author

    Dotaz na BLOGu
    • Student ukončil v únoru bakalářské studium, od 1. 4. 2017 byl několik měsíců zaměstnán u jednoho zaměstnavatele. Znovu nastoupil do zaměstnání 1. 1. 2018. Má též příjmy z pronájmu ve výši 13 000 Kč. Od podzimu dálkově studuje, věk 27 let již dovršil v červnu 2017.
    • Musí podat daňové přiznání, a jak vypočte daň?
    ADKA
    • Odpověď uveřejníme ještě tento týden.

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.