Konec března, resp. pondělí 3. dubna se blíží, a tak vrcholí práce na daňových přiznáních. U všech právnických osob je nutné nejdříve sestavit účetní závěrku.
Tiskopis DPPO
Vzorový příklad daňového přiznání jsme pro Vás připravili s tím, že opravdu je v něm minimum změn ve srovnání s rokem 2015! 🙂
Účetní uzávěrka
Proces přípravy účetní závěrky nazýváme účetní uzávěrkou. Řešíme v ní mimo jiné otázky související s účtováním ke dni D, kterým rozumíme rozvahový den 31. 12. 2016.
Dohadné položky a časové rozlišení
Odpovídáme touto formou na aktuální dotaz na BLOGu.
Účetní jednotka obdržela tři faktury za účetní práce (účetní závěrka a zpracování mezd za období prosinec 2016). Práce byly provedeny v lednu 2017, proto byly daňové doklady vystavené s lednovým zdanitelným plněním. Jedna faktura je od neplátce s datem vystavení 5. 1. 2017. Je evidentní, že všechny věcně souvisí s r. 2016, byť práce byly provedeny fakticky až v lednu 2017. Zástupci účetní jednotky zastávají názor, že se mají tyto faktury zaevidovat a zaúčtovat do prosince 2016 (MD 518/D 321). Myslím si, že tento postup není správný a mělo by být účtováno přes časové rozlišení.
Řešení
Pomohou nám teoretické texty účetních předpisů, například:
- Zákon o účetnictví, § 3/1, časová a věcná souvislost.
- Vyhláška, § 13, metodika časového rozlišení, návazně Český účetní standard č. 017, článek 3.11,
- Český účetní standard č. 001 – čl. 2.4.2 a 2.4.3 „den/okamžik“ účetního případu.
V tomto případě jsou částky jasné, doporučujeme vykazovat výdaje příštích období na účtu D 383.
Nejedná-li se o velké sumy, účetní jednotka není pod auditem, zkreslení v rozvaze není zásadního rázu. 🙂
Účetnictví a daně
Kdyby nebyly přesné hodnoty známé, použijeme dohadné položky pasivní.
V daních se nic nemění?
Ano i Ne. Aktuálně „nic“, ale třeba pro povinné dodanění neuhrazených závazků po 30 kalendářních měsících to neplatí u dohadných položek pasivních – viz § 23/3/a/12 ZDP. 🙂