Navazujeme na dotaz z minulého týdne a doplňujeme naši krátkou odpověď.
Limit vlastních příjmů
Chce-li jeden z manželů uplatnit slevu na dani ve výši 24 840 Kč podle § 35ba ZDP, podmínkou je, že nemá manžel/ka vlastní příjmy vyšší než 68 000 Kč.
Daně vs. Sociální dávky
Problém je v určení, co patří nebo nepatří do vlastních příjmů. 🙃
Podle zákona o daních z příjmů se nezahrnují pouze dávky sociální podpory a další vyjmenované sociální příspěvky, mimo jiné též uvedené v Pokynu D-22.
Dotaz
- Jsem na mateřské dovolené, příjmy nemám, ale letos jsme prodali dům po babičce a já dostala polovinu z prodeje domu. Započítává se tato částka do příjmů manželky a přesáhla jsem tedy limit 68.000,- Kč?
Odpověď
To znamená, že příjmy osvobozené od daně nebo již zdaněné srážkovou daní jsou součástí vlastních příjmů.
Výjimka
Kdyby se jednalo o příjem manželů se společným jměním, který plyne druhému manželovi nebo takto ho lze zařadit pro účely daně z příjmů, nezapočítal by se do tzv. vlastního příjmu.
To však není tento případ, neboť tazatelka má příjem skutečně jen „svůj“, protože jde o dědictví. 🙃
Dobrý den, ráda bych se zeptala na daňovou slevu na manželku. Jsem na mateřské dovolené a čerpám rodičovský příspěvek. V tomto roce jsem dle usnesení zdědila majetek přesahující hodnotu 68 tis .Kč. V příštím roce bych podíl na zděděné nemovitosti chtěla prodat a příjem přesáhne 68 tis.Kč. Znamená to, že v letošním i příštím roce si můj manžel nemůže ve svém daňovém přiznání uplatnit slevu na manželku? Děkuji za odpověď.
ADKA:
ANO, podmínky nejsou/nebudou splněny, více v krátkém článku v příštím týdnu.