Daňová přiznání k silniční dani jsou minulostí a je otázkou, jaký mají vliv na nové zálohy, které budeme letos hradit, viz aktuální dotaz.
Teorie
Výjimečně si raději ocitujeme část zákona o silniční dani, § 10:
(1) Poplatník platí zálohy na daň, které jsou splatné do 15. dubna, 15. července, 15. října a 15. prosince.
(2) Zálohy na daň se vypočtou ve výši 1/12 příslušné roční sazby daně za každý kalendářní měsíc, ve kterém u vozidla trvala, vznikla nebo zanikla daňová povinnost v rozhodném období.
(3) V případech podle § 4 odst. 2 písm. a) se záloha vypočte obdobně podle odstavce 2 anebo ve výši podle § 6 odst. 4; přitom postup při placení záloh nelze u téhož osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla v průběhu zdaňovacího období měnit.
(4) Rozhodným obdobím je kalendářní čtvrtletí bezprostředně předcházející kalendářnímu měsíci, na který připadl termín splatnosti zálohy. U zálohy splatné 15. prosince jsou rozhodným obdobím měsíce říjen a listopad.
V jaké výši budou zálohy?
To znamená, že se při jejich výpočtu řídíte aktuálním stavem – viz odstavec druhý.
U vozidel zaměstnanců se postupuje obdobně – odstavec třetí s tím, že si poplatník může podle § 6/4 vybrat: „sazba daně 25 Kč za každý den použití osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla, je-li to pro poplatníka (zaměstnavatele) výhodnější.“
Naše RADA
V praxi by neměly být s těmito zálohami žádné problémy 🙂, neboť „kalkulaci“ pro letošní rok si zjistíte snadno jako kdyby jste již zpracovávali daňové přiznání v lednu 2023. Často se provede zjednodušení odhadem podle předchozího roku, i když je lepší si “spočítat” vše podle platných sazeb.