Zálohy v DPH se (ne)daní?

Vytvořeno | 17 srpna, 2018

V loňském roce přijatá novela zákona o DPH přinesla s sebou několik důležitých změn.

Jednou z nich je nový přístup k tzv. inkasovaným úplatám, tj. zálohám. Je to pro někoho příjemné 🙂, pro jiného zbytečná komplikace 🙃.


Musí se odvést DPH na výstupu?

Tato otázka by se nám dříve zdála zcela nesmyslná.

Po novele je tomu jinak:

  • ANO, ale pouze v případech, jak uvádí mimo jiné § 20a zákona o DPH, je-li ke dni přijetí zálohy zdanitelné plnění známo „…dostatečně určitě…“.

Máme u dodání zboží nebo poskytnutí služby vědět: co bude dodáno nebo poskytnuto, sazbu daně u zdanitelného plnění a místo plnění.


  • NE, v opačném případě nevzniká příjemci zálohy povinnost odvést daň z přidané hodnoty na výstupu.

Daň na vstupu

Nemá-li se odvést DPH, nesmí být vystaven daňový doklad a poskytovatel zálohy nemá nárok na odpočet DPH. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *