Zaměstnanecké benefity akcie

Vytvořeno | 28 února, 2014

Jakým způsobem se mají zdanit obdobné benefity?

🙂

Akcie pro zaměstnance jsou jistě příjemné, ale zvolit správný daňový režim je složitější…

Odpověď by mohla být velmi jednoduchá:

ANO, zaměstnanci musíme logicky zdanit všechny příjmy, také nepeněžní, což vyplývá jednoznačně z ustanovení § 6 ZDP.

Smluvní pravidla

Praxe je však složitější, protože se musí prostudovat konkrétní podmínky zaměstnaneckých programů pro poskytování benefitů.


konkrétním případě se objevilo několik informací:

Zaměstnanec získá:

  • zdarma určitý počet zaměstnaneckých akcií,
  • můžeme s nimi volně nakládat podle své úvahy (třeba i prodat)

Uvedená situace velmi zamotala hlavu firmě, která dělá daňové přiznání zaměstnancům.


Příjem ze zaměstnání

Pokud platí výše uvedené, je zřejmé, že zaměstnanec získal v okamžiku nabytí akcií zdanitelný příjem od svého zaměstnance.

Zaměstnavatel jako plátce má povinnost zajistit průběžné zdaňování příjmů ze závislé činnosti. Musí také vypořádat povinnosti k zákonnému pojistnému.

Možná je všechno jinak, protože jsou v zaměstnaneckých programech různé další a další podmínky. Ale to musí vyřešit daňový poradce, který má přístup ke všem dokumentům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *