Zdanění příspěvku Antivirus

Vytvořil | 19 června, 2020

Aktuálně se řeší – naštěstí nikoliv na poslední chvíli – daň z příjmů za loňský rok.

Antivirus a daně roku 2020

Dotaz je velmi jednoduchý…

A odpověď též 🙂:

 • Jedná se vlastně o účelovou provozní dotaci – zde pro fyzickou osobu s příjmy podle § 7 ZDP („podnikatele“).

Proto nelze uplatnit osvobození od daně podle některého z bodů § 4 zákona o daních z příjmů.


Naše RADA

Inkaso zařadíte mezi příjmy, ať už používáte daňovou evidenci, paušál nebo vedete účetnictví (u něhož zaúčtujete standardní účetní operace).

5 komentářů k “Zdanění příspěvku Antivirus

 1. Paní Svetlana

  Dobrý den. Podpora Antivirus je zdanitelná položka ohledně dani z příjmů?
  ADKA:
  Tyto finanční podpory mají charakter “provozních dotací”, proto se daní, více v článku připraveném na středu 3. února.

 2. Paní Eva

  Paní EVA
  V instrukcích vydaných Ministerstvem pro úřady práce se uvádí, že: „Příspěvek cíleného programu „Antivirus“ (dále jen „příspěvek“) je realizován na základě ustanovení § 120 Zákona o zaměstnanosti a na jeho realizaci se vztahují stejná obecná pravidla jako na jiné nástroje aktivní politiky zaměstnanosti“. Jedná se tedy o nástroj státní politiky zaměstnanosti, což je důležitá informace, ačkoliv to tak na první pohled možná nevypadá. Z pohledu daně z příjmů a případného osvobození či zdanění Antiviru je nutné odděleně posuzovat příjemce, tedy zaměstnavatele – fyzickou osobu a zaměstnavatele – právnickou osobu.

  U fyzických osob je totiž „plnění z uplatnění nástrojů státní politiky zaměstnanosti“ osvobozený příjem podle § 4 odst. 1 písm. h) zákona o daních z příjmů.
  ADKA
  Aktuální INFO jsme uveřejnili již v pátek 12. března.
  ANO, je to zásadní přelom v názorech. Podle autora BLOGu a dalších kolegů je to v rozporu se zněním § 4/1/h ZDP. ALE… pro poplatníky je to výhodnější (vliv na varianty stanovení dílčího daňového základu daně podle § 7 ZDP, kritéria pro “obrat” u Paušální daně…).

 3. Paní Zdenka

  Paní Zdenka
  Dobrý den,
  provozní dotace pro právnickou osobu (Antivirus, Covid nájem), jsou zúčtované jako daňový příjmem v roce vyplacení (připsání na účet firmy). Pokud se ale jedná o dotace na mzdy (nájem) za období roku 2020, vyplacené v roce 2021, je potřeba je časově rozlišit? Náklady na mzdy i nájem jsou účtované v roce 2020, proto se domnívám, že v tomtéž období by měla být přes časové rozlišení zúčtovaná jako daňový příjem i dotace, i když ji z úřadu firma obdržela až v roce 2021. Nebo je na tuto problematiku jiný názor? Děkuji
  ADKA
  K tomuto aktuálnímu tématu se vrátíme ve středečním článku (zpřesníme Vámi uváděnou metodiku účtování). Skutečně je ve tomto případě nutné dodržet věcnou a časovou souvislost.

 4. Paní Lenka

  Paní Lenka
  Souhlasím s tím, že charakter podpory z programu Antivirus neodpovídá osvobození podle § 4 ZDP. Navíc skoro celý rok se mluvilo o tom, že je to pro všechny příjemce zdanitelný příjem – na základě toho jsem v únoru podala přiznání k DPFO, příjem z Antiviru mám uvedený mezi zdanitelnými příjmy podle §7 a v daňových výdajích ponechány všechny výdaje na mzdy…. Teprve 4.3. vydala Finanční správa oficiální informaci o tom, že v případě FO jde o příjmy osvobozené…. Takže (klasicky) nejistota a chaos až do poslední chvíle… Teď přemýšlím, jestli vůbec přiznání opravit (odečíst příjmy z Antiviru a odpovídající sumu výdajů na mzdy), aby to pak nakonec zase nebylo jinak…. Ačkoli, když to neopravím a kontrola mi neuzná osvobozený příjem a s ním související výdaje, tak se mi základ daně stejně nezmění…. No, mám ještě pár dní na rozmyšlenou – lidí ve stejné situaci je, jak jsem zjistila, víc….
  ADKA
  JAK řešit neschopné fungování MF, které si vyplácí miliónové odměny na úkor zdravotníků? Snad spolek “STOKA” po volbách vládnout nebude….
  ALE k Vašemu dotazu: Já osobně doporučuji podat nové “opravné” DP v zákonném termínu (v tomto případě se automaticky “ruší” dříve podané.)
  Pokud se to nestihne, moje rada je obdobná: podat dodatečné daňové přiznání.

 5. Paní Monika

  Paní Monika:
  Dobrý den, můžete mi, prosím napsat, kde najdu informaci o tom, že v případě FO jde o příjmy osvobozené – Antivirus?
  Nemohu tuto informaci na stránkách MF najít.
  ADKA
  Opravdu to správa daní tvrdí, viz zítřejší článek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *