ZDP a jednotný kurz

Vytvořeno | 27 ledna, 2015

Kolik budu danit u zahraničních příjmů?

Daňové přiznání FO 2014

Pomalu a jistě se připravují podklady pro zpracování daňových přiznání za loňský rok.

A každoročně se objevuje otázka, jak je to s příjmy v cizí měně.

Pokyn D-20

Generální finanční ředitelství již publikovalo tento Pokyn, ve kterém nalezneme kurzy, tzv. jednotný kurz, kterým přepočítáváme tyto příjmy v souladu s § 38/1 ZDP.

Koho se to týká?

Samozřejmě jde o poplatníky daně z příjmů, kteří nevedou účetnictví, u kterého používá standardní přepočty kurzových rozdílů.


Pokud pan Nováček má příjmy třeba z Ruska, platí pro něj kurz 53,87 Rublů/100 Kč, z USA ve výši 20,90 USD na jednu korunu atd.


🙃

Může se stát, že v seznamu kurzů se ten „Váš“ neobjeví, potom kurz stanoví znalec, jejich seznam naleznete na adrese www.justice.cz, jestliže se poplatníci nedohodnou na přepočtu přes třetí měnu

2 komentářů k “ZDP a jednotný kurz

  1. Franta

    Dobrý den,
    Otázka jaký použít kurz se asi opakuje proto, že zákon není jasně formulovaný. V paragrafu § 38, odst. 1 se říká:
    “Pokud poplatník nevede účetnictví, použije s výjimkou uvedenou v odstavci 2, jednotný kurs, nevyužije-li kursy devizového trhu uplatňované podle zvláštních právních předpisů o účetnictví.”

    http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586#p38

    Z toho by vyplývala i možnost použít kurzy podle zákona o účetnictví (tj. denní kurzy nebo pevný kurz). Je to možné (pro nepodnikající fyzickou osobu, nevedoucí ani účetnictví, ani daňovou evidenci)?
    Následující odkaz naznačuje, že ano.
    http://www.az-data.cz/clanky/jaky-pouzit-kurz-ucetnictvi-dalsich-situacich

  2. jan.ambrož

    Děkujeme za dotaz a k tomuto tématu připravíme článek, který bude publikován příští týden.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *