Zjednodušený daňový doklad a reverse charge

Vytvořeno | 14 února, 2012

Máme několik drobných dodavatelů oprav, kteří nám i po Novém roce stále dávají pokladní doklady potvrzující jejich práci, přestože u nich nově dochází k reverse charge.

Jak máme postupovat, když daňové doklady nejsou v pořádku?

Každá rada je drahá. Skutečně se setkáváme s případy, kdy drobní podnikatelé nevystavují faktury, resp. daňové doklady pro své partnery a jen dávají potvrzení o inkasu.


Pan Novotný je truhlář a na základě doporučení svého daňového poradce od 1. 1. 2012 v případech, kdy poskytne stavebně montážní práce zařazené do přenosu daňové povinnosti (reverse charge), použije paragon nebo stvrzenku, které doplní o razítko své firmy s krátkým textem, že dochází k „PDP“…


🙃

Bohužel takový daňový doklad je nedostačující. Jde zpravidla o tzv. zjednodušený daňový doklad, který je v pořádku pro DPH, pokud jde o úhradu za hotové (nezapomeňte na limit, maximálně včetně daně cena částka 10 000 Kč).

Pro účely „PDP“, tj. přenos daňové povinnosti je nesprávný. Schází například identifikace příjemce plnění.

Záznamní evidence

Pan Novotný není na základě takového zjednodušeného daňového dokladu, i když částečně upraveného, splnit další povinnost. Nemá dostatek informací pro závaznou přílohu k daňovému přiznání – identifikace příjemce plnění v systému reverse charge.

🙂

Náprava je naštěstí velmi snadná.

Stačí, když si pan Novotný v papírnictví koupí jednoduché vzory faktur (daňových dokladů). A místo stvrzenek (paragonů) vyplní tyto faktury. Vzorové předtištěné formuláře faktur obsahují většinou všechna potřebná políčka.


Náš podnikatel poctivě vyplní všechny údaje – to by bylo chybou. Protože jde o plnění v systému přenosu daňové povinnosti, neuvádí výši DPH. Naopak doplní text, že tuto povinnost má příjemce plnění.


Panu Novotnému to bude trvat o chvilinku déle, ale bude mít v pořádku údaje pro povinnou evidenci pro daňové účely, tj. záznamní evidenci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *