Ztráta z prodeje pozemků

Vytvořeno | 13 března, 2014

Platí i pro právnické osoby pětiletý časový test?

Fyzické osoby

Prodává-li fyzická osoba pozemek, který nebyl v obchodním majetku a nesouvisí „s bydlením“, pro osvobození od daně z příjmů platí pětiletý časový test.

U takového prodeje jde o příjmy zařazené v § 10 ZDP, tj. tzv. Ostatní příjmy. Teoreticky je zde možná optimalizace, neboť v rámci jednoho druhu příjmů lze kompenzovat plusy a mínusy.

Právnické osoby

Pro poplatníky daně z příjmů právnických osob se žádný takový časový test neuplatňuje.

Nelze tedy prodej pozemku osvobodit a navíc se neuznávala případná účetní ztráta.

2013/2014

Poslední významná novela ZDP, resp. Zákonné opatření, změnila pravidla.


Od letošního roku je uznána u PO účetní ztráta z prodeje pozemků.


Odkazujeme v této souvislosti na nové ustanovení § 24/2/t ZDP.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *