Archiv kategorie: Slevy na dani FO

Nárok na školkovné pro každého?

Vytvořil | 8 září, 2021

Odpověď na aktuální dotaz a na titulek zní: ANO 🙂, ale… Sleva na dani Jedná se o slevu na dani podle § 35bb ZDP, která se však musí prokázat. Uvádíme základní podmínky: jde o výdaje prokazatelné vynaložené, doklad vystaví příslušné předškolní zařízení, vyživované dítě žije s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti, uplatní ji jeden z poplatníků. maximum… Zobrazit více »

Nezapomeňte na slevy na dani!

Vytvořil | 30 března, 2021

Nejjednodušší „daňovou úlevu“ představují slevy na dani. 🙂 Prokazování Většinu z nich je nutné doložit podle § 38k ZDP, přílohy bývají součástí daňového přiznání k dani z příjmů Fyzických osob. O jaké slevy se jedná? Mimo základní slevy na poplatníka (24 840 Kč, od letošního roku zvýšeno na 27 840 Kč) jsou v § 35ba ZDP vyjmenovány další s tím, že… Zobrazit více »

Je nárok na slevu na dani EET za rok 2020?

Vytvořil | 2 března, 2021

Na otázku v titulku a související dotaz odpovídáme “ANO” i “NE”… Nebojte se, vše vám vysvětlíme. 🙂 Teorie Musíme si nejdříve uvést, co se změnilo. Ocitujeme si příslušnou zákonnou normu z března 2020: (1) Subjekt evidence tržeb není povinen plnit povinnosti podle zákona upravujícího evidenci tržeb s výjimkou povinnosti zacházet s autentizačními údaji, certifikátem pro evidenci tržeb… Zobrazit více »

Školkovné je slevou na dani!

Vytvořil | 9 února, 2021

Nezapomeňte v rámci ročního zúčtování záloh, viz včerejší článek a video (a dotaz), jak uplatnit také další slevu na dani: školkovné! 🙂 Teorie Jedná se o právo podle ustanovení § 35bb ZDP „Sleva za umístění dítěte“. Sleva je ve výši „výdajů prokazatelně poplatníkem vynaložených…“. Její hodnota je limitována: „…do výše minimální mzdy.“. Praxe Nutné je proto mít potvrzení… Zobrazit více »

Úspora na Dani Školkovné

Vytvořil | 6 března, 2019

Nezapomeňte při zpracování daňových přiznání k dani z příjmů fyzických osob na významnou daňovou úlevu, kterou představuje „školkovné“. 🙂 SLEVA za umístění dítěte Tak se správně tato výhoda nazývá, a to podle ustanovení § 35bb/1 zákona o daních z příjmů. Jedná se o „umístění vyživovaného dítěte v předškolním zařízení“. V tiskopise běžného DPFO využijete řádek 69a. Výše částky? Za loňský… Zobrazit více »

Sleva jen na manžela/ku?

Vytvořil | 13 prosince, 2018

Na jednoduchý dotaz nabízíme jasnou a krátkou odpověď. 🙂 KDO má nárok na tuto slevu? Nahlédneme-li do platného znění zákona o daních z příjmů, ustanovení § 35ba/1/b, můžeme citovat: „…slevu na manžela…žijícího s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti…pokud nemá vlastní příjem přesahující za zdaňovací období 68 000 Kč….“. Druh nebo družka tak nárok na takovou slevu nemají, ač… Zobrazit více »

Sleva na manželku a vlastní příjmy

Vytvořil | 27 listopadu, 2018

Poplatníci mohou, splní-li zákonem o daních z příjmů stanovené podmínky, využít velmi výhodnou slevu na dani: na vyživovaného manžela/ku. 🙂 Aktuální dotaz Týká se naplnění parametru „vyživované osoby“, resp. maximální výše příjmů, které může tento poplatník dosáhnout. Sleva na dani je 24 840 Kč. Limit je stanoven na částku 68 000 Kč za zdaňovací období podle § 35ba… Zobrazit více »