Daňové přiznání k DPH v el. podobě

Vytvořeno | 20 ledna, 2015

Povinně v elektronické podobě?!

Všichni podávají DP k DPH elektronicky?

Musíme se správně zorientovat v § 101a zákona o DPH platnému od letošního roku, podle kterého touto formou musíme podávat daňové přiznání, dodatečné daňové přiznání a hlášení

(mimo hlášení o dodání a pořízení nových dopravních prostředků), dále také přihlášky k registraci a oznámení o změně registračních údajů atd.

Všichni?

Ano, jsou-li právnickou osobou, neboť mají obecnou povinnost podle Daňového řádu (mají-li datovou schránku).

Fyzická osoba tak obecně nemusí činit. ALE někdy ano:

  • pokud přesáhne obrat 6 000 000 Kč,
  • nepodává elektronicky například Souhrnné hlášení nebo přílohu k reverse charge,
  • nemá povinnost podání elektronicky podle daňového řádu.

Pan Novotný vykazuje malé obraty pro DPH. Musí však nyní podat vedle daňového přiznání k DPH také přílohu podle § 92a kvůli reverse charge.

Nezbývá mu nic jiného, než daňové přiznání podat v elektronické podobě.


Sankce

Proto je nutné si zkontrolovat u plátců DPH fyzických osob, zda jim skutečně nevznikla povinnost elektronického podání, protože správa daní pod novým vedením velmi přitvrdila a za pouhé administrativní pochybení činí sankce 2 000 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *