Novely účetních a daňových předpisů nám nabídly právo volby, účtovat neb o neúčtovat v cizí měně, danit nebo nedanit nerealizované kurzové rozdíly…
Informace GFŘ
Jak se tyto změny projeví, pokud se pro ně poplatník rozhodne, resp. u nerealizovaných kurzových rozdílů, pomůže osvětlit nová Informace GFŘ: k problematice „nerealizovaných“ kurzových rozdílů s ohledem na judikaturu Nejvyššího správního soudu č. j. 45965/13.
Vliv změny
V takových situacích:
„Nerealizovaný kurzový rozdíl pak vstoupí do základu daně v období, kdy dojde k jeho realizaci nebo kdy poplatník přestává být poplatníkem v režimu vylučování kursových rozdílů. K realizaci dochází obecně v okamžiku, kdy zanikne měnové riziko nebo se změní jeho nosič nebo podstata. Měnové riziko tedy zaniká např. v okamžiku odpisu pohledávky nebo inkasa pohledávky a připsání prostředků na bankovní účet v měně účetnictví.
Stejně tak by případný dříve ze základu daně vyloučený nerealizovaný kurzový rozdíl byl dodaněn v situaci, kdy by bylo inkaso pohledávky připsáno na bankovní účet vedený v cizí měně.
V takovém případě měnové riziko nadále existuje, ale již není z titulu pohledávky, ale z držení deviz (změnil se tedy jeho nosič).“
Naše RADA
Jde vskutku o těžké rozhodnutí, proto si pečlivě prostudujte názory Finanční správy. Každá rada je dobrá… Věřme, že bude dodržen slib 🙂:
„S ohledem na výše uvedené Generální finanční ředitelství pro právní jistotu poplatníků zveřejní ve spolupráci s Ministerstvem financí podrobnější informaci s návodnými příklady.“