Jedním z důvodů, proč například mnoho poplatníků, kteří mají „jen“ příjmy ze zaměstnání, musí podat daňové přiznání za rok 2017 🙃, je skutečnost, že realizovali jednorázový tzv. ostatní příjem.
10 ZDP
Jde o dílčí daňový základ, který „zbývá“, jestliže nemůžeme příjem zařadit do:
- Příjmů ze zaměstnání (§ 6)
- Podnikání (§ 7)
- Kapitálových příjmů (§ 8)
- Pronájmu (§ 9)
Prodej nemovitostí, akcií aj.
Nejčastěji se jedná o prodej nemovitostí, cenných papírů, jestliže nejsou splněny podmínky pro osvobození od daně (zpravidla časové testy).
Limit 30 000 Kč
Osvobozena je úhrnná částka 30 000 Kč podle § 10/3/a za kalendářní rok, pokud jde o příjmy vyjmenované § 10/1/a ZDP. 🙃
Dary
Připomínáme také, že osvobozen je bezúplatný příjem (příležitostný) do částky 15 000 Kč od téhož poplatníka za kalendářní rok, a to podle ustanovení § 10/3/c/5. 🙂
Daňové přiznání vs. Hlášení
Zdůrazňujeme, že v některých případech se musí místo daňové přiznání poslat na Finanční úřad „udání“ formou tzv. Hlášení. 🙃
Dotaz na FB:
Mám příjmy z nákupu a prodeje různých komodit na burze. Jak je to se zdaněním?
ADKA:
ANO, podléhají § 10 – viz článek, který budeme publikovat příští týden.
Dotaz na FB:
Dobrý den, mohla bych se vás na něco zeptat? Chtěla bych si při zaměstnání, které mám na HPP, přivydělávat malováním a prodáváním vlastních obrazů (spadám tedy do autorského zákona). Obrazy zatím umisťuji do online galerie, kde mi řekl, že pokud nepřekročím z prodeje částku 30 000 Kč, nemusím podávat daňové přiznání a ani se nemusím nikam ohlašovat (finanční úřad, sociální a zdravotní pojišťovna). Je to takhle správně? Nechci se zbytečně dostat do problémů. Předem děkuji za odpověď.
ADKA:
Krátkou informaci uveřejníme zítra.