Archiv kategorie: Dar

Optimalizace darů v rodině (2)

Vytvořil | Leden 8, 2020

Navazujeme na včerejší článek, je výhodnější dar nebo prodej domu? Řešení Předpokládáme, že maminka má splněn časový test pro osvobození od daně z příjmů podle § 4/1/a, pokud by se jednalo o realizaci prodeje. 🙂 Nicméně je zřejmé, že darovací smlouva – písemná podoba je v tomto případě samozřejmostí – je jednodušší, jde-li o dar pro dceru. Kdyby… Zobrazit více »

Kategorie: Dar

Optimalizace darů v rodině (1)

Vytvořil | Leden 7, 2020

Plníme předvánoční slib a připravili jsme dva krátké články k aktuálnímu dotazu: Maminka mé přítelkyně se rozhodla, že už nechce ve velkém rodinném domě bydlet sama a chce dům přepsat na nás. (1) Vezmeme hypotéku na rekonstrukci dvou pater (jí zůstane 1 patro). Jakou nejvýhodnější formou se má udělat přepis? Má nám dům darovat? Každý budeme… Zobrazit více »

Kategorie: Dar

Velké vánoční dárky (dary) a daně

Vytvořil | Prosinec 20, 2019

Volně navazujeme na včerejší článek a další dotaz. Tentokrát se jedná o větší finanční dar, který rodiče poskytují k Vánocům svým dětem. 🙂 Daň darovací? Můžeme dárce ujistit, že: Daň darovací byla zrušena, podle zákona o daních z příjmů, § 10/3/a, jsou osvobozeny bezúplatné příjmy „…od příbuzného v linii přímé…“. Hlášení Kdyby se jednalo o osvobozený dar v částce vyšší… Zobrazit více »

Kategorie: Dar

Dary a daňové přiznání

Vytvořil | Září 15, 2014

Musí být podáno daňové přiznání? Novely 2015 Na téma zrušení daně darovací a zařazení darů pod zákon o daních z příjmů jsme již uveřejnili několik článků. 🙃 Uvedené platí jak pro poplatníky daně z příjmů fyzických osob, tak právnických osob. 🙂 Na druhé straně stále platí, že některé dary – zejména u fyzických osob mezi příbuznými v řadě… Zobrazit více »

Dar družce

Vytvořil | Duben 9, 2014

Mohu dát dar družce? ANO… Samozřejmě záleží jen na Vašem „svobodném“ rozhodnutí… Daň z příjmů Musíte si však zkontrolovat, jestli tento dar bude osvobozen u Vaší přítelkyně. 🙂 Bude tomu tak v případě, že žijete ve společné domácnosti. Osvobození od daně z příjmů není skutečně vázáno jen na příbuzenské vztahy. Dostačující je podle § 10 ZDP, když spolu… Zobrazit více »

Kategorie: Dar

Mohou být náklady na reprezentaci uznány pro daně?

Vytvořil | Březen 7, 2012

Předpokládáme, že tazatelka zkoumá, jestli náklady (výdaje) vynaložené na reprezentaci, mohou být posuzovány jako daňově účinné. 🙃 Bohužel asi všichni tušíme, že náklady tohoto typu zákon o daních z příjmů neuznává jako „výdaje (náklady) na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů“. Reprezentace Můžeme však diskutovat na téma, co je a není reprezentací. Pokud vynaložíte výdaje na… Zobrazit více »

Kategorie: Dar

V roce 2011 jsem poskytl dar a mám také hypotéku, mohu podepsat u zaměstnavatele Prohlášení?

Vytvořil | Únor 7, 2012

Jednoduchý dotaz, který se opakuje a je pro každou fyzickou osobu, poplatníka daně z příjmů velmi důležitý. Prohlášení Připomínáme, že zaměstnanec má možnost prostřednictvím ročního zúčtování záloh využít řady daňových výhod, aniž by měl povinnost podat daňové přiznání. Den D Podle zákona má být toto prohlášení učiněno pro rok 2011 do 15. 2. 2012. 🙂… Zobrazit více »