Archiv kategorie: Dědictví

Dědictví a akcie (1)

Vytvořil | Září 13, 2018

Reagujeme na dotaz na BLOGu týkající se zdanění prodeje akcií, které fyzická osoba zdědila. Jak má fyzická osoba při prodeji stanovit pořizovací cenu a jaké platí časové testy? Osvobození od daně Nabytí akcií dědictvím je osvobozeno od daně z příjmů fyzických osob, a to podle ustanovení § 4a/písm. a) zákona o daních z příjmů. Prodej akcií… Zobrazit více »

Výhodná sleva na manžela/ku, ale…

Vytvořil | Březen 27, 2018

Navazujeme na dotaz z minulého týdne a doplňujeme naši krátkou odpověď. Limit vlastních příjmů Chce-li jeden z manželů uplatnit slevu na dani ve výši 24 840 Kč podle § 35ba ZDP, podmínkou je, že nemá manžel/ka vlastní příjmy vyšší než 68 000 Kč. Daně vs. Sociální dávky Problém je v určení, co patří nebo nepatří do vlastních příjmů. 🙃 Podle… Zobrazit více »

Prodej zděděného majetku

Vytvořil | Leden 4, 2018

Nabyli jste v loňském roce majetek dědictvím a prodali jste ho? Většinou Vás nemusí daně trápit! 🙂 Jaké jsou daňové souvislosti, uvádíme v dalším textu v návaznosti na aktuální dotaz paní Jany na BLOGu: Prodali jsme po půl roce byt, chatu a stavební parcelu nabytou dědictvím. Musíme prodej zdanit? Osvobozený příjem (1) Nabytí dědictví podléhá dani z příjmů a… Zobrazit více »

Dědictví a hlášení fyzické osoby

Vytvořil | Srpen 30, 2017

Minulý týden jsme odpovídali na otázku, jestli je konkrétní prodej nemovitého majetku, nabytý dědictvím, osvobozen od daně z příjmů. Odpověď byla kladná a fyzická osoba nemusí, jestliže letos rodinný dům prodá, podávat daňové přiznání. 🙂 Dědictví Pokud však nabydeme dědictví, částka je vyšší než 5 000 000 Kč, daňová správa trvá na jiné povinnosti poplatníka… Hlášení Správně… Zobrazit více »