Archiv kategorie: Nárok na odpočet

Umíte Nárokovat DPH (3)?

Vytvořil | Srpen 28, 2018

Navazujeme na předchozí články, neboť se v praxi stále setkáváme se zbytečnými problémy při uplatňování nároku na odpočet DPH. Připomínáme základní pravidla Postupuje se podle § 72 a násl. zákona o DPH, zdůrazňovali jsme v předchozích textech: Určení správného zdaňovacího období, „existence daňového dokladu“… Vazbu na uskutečňování tzv. „ekonomické činnosti“… Kdy je zákaz? Nárok není, jestliže přijaté… Zobrazit více »

Umíte Nárokovat DPH (1)?

Vytvořil | Červenec 23, 2018

Předpokládáme, že na takový dotaz následuje rychlá odpověď, bez přemýšlení: ANO. 🙂 ALE… Přesto si dovolíme upozornit na dvě úskalí, se kterými se setkáváme, jsou-li uplatňované nároky na odpočet daně z přidané hodnoty kontrolovány Daňovým poradcem nebo Finančním úřadem: správné zdaňovací období – viz níže, a souvislost s uskutečňováním ekonomických činnosti (v zítřejším článku). DEN D Připomínáme,… Zobrazit více »

Nárok na odpočet DPH a neziskovky

Vytvořil | Září 29, 2017

Navazujeme na doplňující dotaz k úternímu článku z minulého týdne. Jaký má nárok na odpočet daně z přidané hodnoty nezisková organizace v uvedeném případě? Reverse charge a nárok na odpočet Příjemce plnění PDP odvádí daň z přidané hodnoty a současně nárokuje odpočet DPH. V jaké výši? Podle obecných pravidel stanovených v § 72 a násl. zákona o DPH. Jak vyplývá… Zobrazit více »

Kdy je nárok na odpočet DPH

Vytvořil | Říjen 26, 2015

Pravidla se nezměnila… Existence daňového dokladu Pokud ještě dnes zpracováváte a odevzdáváte daňové přiznání k DPH za zdaňovací období: třetí čtvrtletí, nebo kalendářní měsíc září, vězte, že pro uplatnění nároku na odpočet DPH u standardních tuzemských přijatých zdanitelných plnění: je podmínkou“ existence“ daňového dokladu nejpozději k 30. 9. 2015. 🙃 Není proto možné automaticky příslušné doklady, ač… Zobrazit více »

Osobní auto a nárok na odpočet DPH

Vytvořil | Srpen 25, 2015

Už jsme si zvykli, že je možný… Zákaz a prokazování Skutečně je absolutní zákaz nároku na odpočet DPH u osobních automobilů „dávnou“ minulostí. 🙂 V zákoně o DPH proto, pořizujeme-li si osobní vůz, nenalezneme žádné omezení. 🙃 Na druhé straně je naší povinností, jak je tomu běžné u přijatých zdanitelných plnění, nárok na odpočet DPH prokázat.… Zobrazit více »

Neúplné Daňové doklady

Vytvořil | Červenec 22, 2014

Máme nárok na odpočet DPH? ANO, skoro vždy – jak potvrzuje náš TIP! 🙂 Náležitosti DD V zákoně o DPH nalezneme popis náležitostí daňových dokladů v § 29 a násl. Jak máme postupovat, je-li DD neúplný? Předpokládáme, že základní informace potřebné pro vyčíslení nároku na odpočet DPH jsou k dispozici. Potom skutečně nárok můžete uplatnit! 🙂 Na… Zobrazit více »

Doklady a Reverse charge

Vytvořil | Září 19, 2013

Připravujeme daňové přiznání a opět nám schází daňové doklady k PDP. Přenos daňové povinnosti Problém související se zpracováním daňového přiznání, když má příjemce zdanitelného plnění povinnost odvést DPH – reverse charge – se pravidelně opakují. 🙃 Problém je způsoben tím, že dodavatel, protože DPH neodvádí, je laxní při vystavování a odesílání daňových dokladů. Daňový doklad… Zobrazit více »

Přefakturace v DPH – ANO/NE

Vytvořil | Květen 27, 2013

Existuje vůbec? Přefakturace vs. Přeúčtování Tak začíná poslední z několika článků k tomuto tématu. Skutečně je třeba rozlišovat tyto pojmy, protože přeúčtování je jen pouhým přeúčtováním. 🙃 Přefakturace v DPH totiž nabízí možnost vyjmout „plnění“ z povinnosti odvést DPH na výstupu. Aktuální dotaz Podívejme se proto společně na následující dotaz. „… Obdrželi jsme od dodavatele fakturu za občerstvení v… Zobrazit více »

DD v elektronické podobě

Vytvořil | Duben 12, 2013

Co se změnilo od 1. ledna 2013? Daňové doklady Pojem „daňové doklady“ je používán u daně z přidané hodnoty a stále probíhají vášnivé diskuse, co je nového. Elektronické vs. listinné DD Ze zákona o DPH jednoznačně vyplývá, že by neměl být rozdíl mezi daňovými doklady („DD“) v elektronické nebo listinné podobě. Obchodní firma některým odběratelům zasílá faktury… Zobrazit více »

Správné zdaňovací období a PDP

Vytvořil | Listopad 19, 2012

Máme problémy se zařazením dokladů do reverse charge. PDP a stavebnictví Stále je aktuální téma reverse charge ve stavebnictví a otázkám daňových dokladů jsme se mimo jiné věnovali v článcích: Reverse charge a daňový doklad Mohu nárokovat DPH na vstupu u reverse charge Zdaňovací období Povinnost přiznat daň na výstupu je samozřejmě podle dne uskutečnění zdanitelného… Zobrazit více »