Dědictví a akcie (1)

Vytvořeno | Září 13, 2018

Reagujeme na dotaz na BLOGu týkající se zdanění prodeje akcií, které fyzická osoba zdědila.


Jak má fyzická osoba při prodeji stanovit pořizovací cenu a jaké platí časové testy?


Osvobození od daně

Nabytí akcií dědictvím je osvobozeno od daně z příjmů fyzických osob, a to podle ustanovení § 4a/písm. a) zákona o daních z příjmů.

Prodej akcií u „soukromé“ fyzické osoby

Zákon o daních z příjmů „nabízí“ osvobození prodeje akcií při splnění několika podmínek:

  • Nepřesáhne-li příjem za jedno zdaňovací období částku 100 000 Kč (ne zisk, ale skutečně „celkový příjem“) podle § 4/1/w ZDP.
  • Na základě časového testu po třech letech od nabytí, § 4/1/x ZDP.

Časový test při dědictví

Jsou-li akcie nabyty od příbuzného v řadě přímé nebo manželem, existuje zásadní pozitivní výjimka (obdobně tomu je u nemovitých věcí) a počítá se časový test k datu nabytí zůstavitelem! 🙂

(I „třináctého“ se můžeme dozvídat dobré zprávy.)


Zdanění prodeje akcií

Jak se postupuje, bude-li prodej podléhat zdanění, si vysvětlíme zítra. 🙂

 

Jeden komentář k “Dědictví a akcie (1)

  1. Paní Adéla na FB Post author

    Zdědila jsem po otci podíl v akciovém fondu (který měl otec již několik let). Podle FÚ se mně při plánovaném prodeji týká daň z příjmů?
    (Redakčně upraveno)
    ADKA
    Dotaz si rozebereme v článku příští týden.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *