DPH a Insolvence

Vytvořeno | Květen 29, 2013

Změnily se podmínky pro toto vracení daně?

Stát Vám vrátí daň z přidané hodnoty!

Je zajímavé, jak málo se používá možnost „vracení“ daně z přidané hodnoty, kterou nabízí § 44 zákona o DPH.

„Insolvence“

Pokud je dlužník v insolvenci, při splnění zákonných podmínek může „dodavatel“ získat prostřednictvím svého daňového přiznání zpět DPH, které bylo původně odvedeno.

🙃

Jak tomu u takových případů bývá, teorie je jedna věc – praxe druhá.

Například insolvenční správci si často dělají, co chtějí, nepřebírají opravné daňové doklady – „daňové dobropisy“ (jedna z podmínek je prokázání doručení).

Je něco nového?

Vraťme se k dotazu. K dispozici jsou aktuální Sdělení Generálního finančního ředitelství:

Přechodná ustanovení

Nový názor GFŘ se týká aplikace přechodných ustanovení.


Pokud podléhalo původní zdanitelné plnění zákonu o DPH do 31. 3. 2011, nelze u tohoto plnění opravu podle § 44 ZDPH ve znění účinném od 1. 4. 2011 provést. Vracení můžeme uplatnit podle GFŘ jen u plnění se zdanitelným plněním „po 1. dubnu 2011“.


Procesní právo není jednoduché. V roce 2011 jsme byli informováni, že „…lze i u pohledávek, které vznikly před 1. dubnem 2011…“.

Jeden komentář k “DPH a Insolvence

  1. Dotaz na BLOGu

    Dotaz na BLOGu:
    Jaká aktuální pravidla platí pro „vrácení DPH“, je-li dlužník v Insolvenci?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *