DUOP a DP k DPH

Vytvořeno | Říjen 22, 2015

O co se jedná?

Den uskutečnění zdanitelného/osvobozeného plnění

V praxi pečlivě sledujeme, kdy došlo k DUZP – Dni uskutečnění zdanitelného plnění.

Tento moment je klíčový:

  • Na jedné straně pro odvod DPH na výstupu,

a

  • na straně druhé pro nárok na odpočet DPH.

🙃

Proto podceňujeme jiné datum – a to DUOP – není-li zákon stanoveno jinak (viz dále), platí pravidla jako pro DUZP.

Den uskutečnění osvobozeného plnění, protože se neodvádí DPH na výstup, je jakoby nedůležitý. Musí ale být stanoven nejpozději na silvestra!

Koeficienty v DPH

Krácení nároku na odpočet DPH se zpravidla týká plátců, kteří uskutečňují zdanitelná i osvobozená plnění.


Roční koeficient závisí na konkrétních hodnotách uvedených v daňovém přiznání.


🙃

A tak musíme dodržovat zákon, nelze posouvat například DUOP do dalšího kalendářního roku, neboť to jednoznačně praví § 21/10 ZDPH pro osvobozené plnění – nájem nemovité věci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *